Komisja weryfikacyjna wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. kamienicy rodziny wiceprezydenta Pahla

Polska
Komisja weryfikacyjna wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. kamienicy rodziny wiceprezydenta Pahla
Polsat News

Komisja weryfikacyjna wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. reprywatyzacji nieruchomości Nieborowska 15, należącej do dalekiej rodziny wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla; wniosek o zwrot miała złożyć nieżyjąca osoba - poinformował wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta. Kamienica przy ul. Nieborowskiej 15 znajduje się na warszawskiej Ochocie; decyzja zwrotowa została wydana w 2008 r.

Kaleta powiedział, że komisja wszczęła postępowanie rozpoznawcze ws. Nieborowskiej 15. - To jest ta nieruchomość rodziny wiceprezydenta (Warszawy Witolda) Pahla - zaznaczył wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej.

 

Dopytywany, o jaką dokładnie rodzinę Pahla chodzi, zastrzegł, że "komisja nie analizuje powiązań rodzinnych".

 

Kaleta powiedział, że ws. Nieborowskiej 15 już kilka miesięcy temu były wątpliwości dot. złożenia wniosku zwrotowego przez nieżyjącą osobę. - Wszczęcie postępowanie rozpoznawczego oznacza, że w toku postępowania sprawdzającego, uznaliśmy że istnieje prawdopodobieństwo naruszenia prawa przy reprywatyzacji - podkreślił Kaleta.

 

Jak dodał, zgodnie z nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej, komisja na rozprawie albo w trybie niejawnym, zdecyduje co zrobić ws. Nieborowskiej 15.

 

"Rodzina miała dużo działek ze względu na prowadzone przedsiębiorstwo"

 

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział że daleka rodzina, z która od bardzo długiego czasu Pahl nie utrzymuje kontaktu, przed wojną miała dużo działek w Warszawie ze względu na prowadzone przedsiębiorstwo. - Przed wojną ta rodzina prowadziła na terenie Warszawy fabrykę, byli właścicielami wielu nieruchomości na terenie Warszawy. Ta część rodziny jest tak naprawdę niezwiązana z osobą wiceprezydenta - podkreślił Milczarczyk.

 

Zwrócił ponadto uwagę, że mimo to wszystkie kwestie roszczeń osób o nazwisku Pahl zostały przekazane pod nadzór innego wiceprezydenta - Michała Olszewskiego ze względu na "absolutną transparentność postępowania".

 

Decyzja zwrotowa została wydana w 2008 r.

 

Rzecznik ratusza podkreślił, że decyzja zwrotowa ws. Nieborowskiej 15 została wydana w 2008 r., czyli osiem lat przed objęciem przez Pahla funkcji wiceprezydenta Warszawy.

 

Na stronie internetowej komisji weryfikacyjnej napisano, że komisja zdecydowała o wszczęciu postępowanie rozpoznawczego ws. Nieborowskiej 15 na posiedzeniu niejawnym 9 kwietnia br.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie