Co najmniej 21 osób zginęło przy próbie ucieczki z więzienia w Brazylii

Świat
Co najmniej 21 osób zginęło przy próbie ucieczki z więzienia w Brazylii
PAP/EPA/CLAUDIO PINHEIRO/O LIBERAL HANDOUT

Co najmniej 21 osób poniosło śmierć przy próbie masowej ucieczki z więzienia Santa Izabel w pobliżu miasta Belem, w położonym na północy Brazylii stanie Para - poinformował we wtorek stanowy Sekretariat ds. Bezpieczeństwa Publicznego.

Jak podano, przy próbie ucieczki pomagały więźniom osoby z zewnątrz, które użyły materiałów wybuchowych i broni palnej. Niektórzy z więźniów również byli uzbrojeni.

 

Otoczyli i otworzyli ogień

 

Materiałów wybuchowych użyto do zniszczenia fragmentu muru okalającego więzienie. Więźniowie wydostali się na zewnątrz jednak wkrótce zostali otoczeni przez specjalne oddziały policji, które otworzyły ogień.

 

Sytuacja została opanowana, ale wciąż nie wiadomo czy niektórym osadzonym nie udało się uciec.

 

Wśród ofiar śmiertelnych 20 to więźniowie, lub pomagające im osoby z zewnątrz. Zginął też jeden strażnik. Pięciu innych strażników zostało rannych, w tym jeden ciężko.

 

60 tys. zabójstw rocznie

 

W brazylijskich więzieniach często dochodzi do krwawych aktów przemocy i rozruchów, w tym ucieczek i buntów. Są to przeważnie rezultaty przeludnienia lub porachunków przestępczych gangów.

 

Brazylia jest krajem o jednym z najwyższych wskaźników przestępczości na świecie. Rocznie popełnia się tam ok. 60 tys. zabójstw, w tym wiele w więzieniach.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie