Zakończyła się rozbiórka zawalonej kamienicy w Poznaniu

Polska
Zakończyła się rozbiórka zawalonej kamienicy w Poznaniu
Polsat News

Zakończyła się rozbiórka kamienicy na poznańskim Dębcu, która częściowo zawaliła się na początku marca prawdopodobnie po wybuchu gazu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób.

Zdarzenie miało miejsce 4 marca. Rannych zostało ponad 20 osób. W budynku było 18 mieszkań, wybuch spowodował całkowite zniszczenie czterech.

 

"Teren uporządkowany i ogrodzony"

 

Początkowo nakazana przez nadzór budowlany rozbiórka dotyczyła części budynku, która uległa katastrofie - trzeba było usunąć elementy grożące zawaleniem. Ekspertyza wykazała jednak, że rozbiórki wymaga cały obiekt. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Paweł Łukaszewski poinformował w poniedziałek, że prace rozbiórkowe zakończyły się w piątek. W poniedziałek nastąpił oficjalny odbiór prac i przekazanie terenu przedstawicielowi zarządu wspólnoty mieszkańców.

 

- Rozbiórka obejmowała część do pierwszego stropu nad poziomem piwnicy. Teren został uporządkowany i ogrodzony, gruz wywieziono na gruzowisko - podał Łukaszewski.

 

Jak dodał, jest możliwość wejścia do piwnic budynku. Zarząd wspólnoty ma się w tej sprawie kontaktować z lokatorami. Paweł Łukaszewski wyjaśnił, że stan techniczny ścian fundamentowych jest dobry, co daje możliwość odbudowy budynku w pierwotnej formie - jeśli zapadnie taka decyzja.

 

Trwa śledztwo

 

Po katastrofie kamienicy ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. Kolejne rodziny sukcesywnie odbierają klucze do nowych mieszkań.

 

W sprawie wybuchu i zawalenia części kamienicy trwa prokuratorskie śledztwo. Według śledczych, do wybuchu doprowadził Tomasz J., który wcześniej miał zamordować swoją żonę i brutalnie okaleczyć jej ciało.

 

Mężczyzna usłyszał prokuratorskie zarzuty zabójstwa kobiety, znieważenia jej zwłok i spowodowania częściowego zawalenia kamienicy. Podczas przesłuchania nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Grozi mu dożywocie.

 

Zobacz wideo z rozbiórki kamienicy:

 

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie