Lech Kaczyński w pniu brzozy. Autor 4-metrowej rzeźby umieścił ją przed Pałacem Prezydenckim

Polska

Rzeźbiarz i performer Paweł Althamer wyrzeźbił podobiznę b. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w pniu brzozy; pracę umieścił przed Pałacem Prezydenckim obok przedmiotów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej. - Rzeźba ma służyć zadumie - mówi artysta, a Fundacja Galerii Foksal, która opublikowała zdjęcie pracy wyjaśnia, że "wykorzystuje ona narzędzia z pola plastyki w dialogu społecznym".

Podobizna Lecha Kaczyńskiego w pniu brzozy mierzy 4 metry długości i waży około 400 kg. Rzeźba dołączyła do innych obiektów upamiętnienia katastrofy smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckich, takich jak drewniane krzyże i znicze - informują przedstawiciele galerii.

 

Zdjęcie rzeźby pojawiło się na profilu Fundacji Galerii Foksal na Facebooku. 

 

"Obfita, bogata symbolika"

 

"Śliczny. Chciałbym taki do ogródka. Czy jest możliwość zamówienia?" - napisał jeden z użytkowników Facebooka. "Obfita, bogata symbolika. Odważne żłobienia" - zauważył inny z internautów.

 

Jedna z komentujących napisała z kolei, że projekt jest "głupi i niepotrzebny". "Pierwszy raz coś takiego pomyślałam o sztuce współczesnej. To nie jest szok ani przesunięcie granicy, niestety. Nie wiem, po co to, i nie chcę wiedzieć" - dodała.

 

"Rozumiem intencje autora, ale warsztatowo to jest ludowy ogryzek z drewna" - stwierdził inny z internautów.

 

Sztuka w rzeczywistości miasta

 

Autorem rzeźby jest Paweł Althamer - znany polski rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo.

 

Jak pisze o nim portal culture.pl, Althamer znany jest z tego, że sztukę umieszcza w rzeczywistości miasta. Współpracuje przy tym z lokalnymi społecznościami. Do muzeum i galerii wprowadza często fragmenty prawdziwego świata. Interesuje go wspólne działanie i bycie razem.

 

Podczas próby przetransportowania rzeźby przed Pałac Prezydencki policja zatrzymała twórcę na wysokości skweru przed kościołem wizytek. Funkcjonariusze spisali Althamera. Dostał pouczenie.

 

Twórca złożył portret Lecha Kaczyńskiego w brzozie przed Pałacem po godz. 18.

 

polsatnews.pl

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie