Koniec z wykorzystywaniem żywych zwierząt do szkolenia psów myśliwskich. Odwołano próby i konkursy

Polska
Koniec z wykorzystywaniem żywych zwierząt do szkolenia psów myśliwskich. Odwołano próby i konkursy
pixabay/PublicDomainPictures
Zdjęcie ilustracyjne

W związku z nowym Prawem łowieckim zarząd główny Polskiego Związku Łowieckiego z kalendarza prób i konkursów pracy psów myśliwskich wykreślił próby i konkursy psów stosowanych do polowań na dziki i do pracy w norach - czytamy na stronie PZŁ.

Zgodnie z nowelizacją Prawa łowieckiego, która weszła w życie 1 kwietnia br., poza polowaniami i odłowami nie można płoszyć, chwytać, przetrzymywać, ranić czy zabijać zwierzyny. Oznacza, to że żywych zwierząt nie można wykorzystywać np. w szkoleniu psów myśliwskich.

 

"Odwołanie wszelkich imprez"

 

Jak czytamy na stronie PZŁ, w związku z obowiązywaniem nowych przepisów, zarząd główny Związku wydał decyzję o odwołaniu wszelkich imprez kynologicznych (prób pracy i konkursów psów myśliwskich, warsztatów kynologicznych), które miały odbyć się w kwietniu br. "Dodatkowo z kalendarza prób i konkursów pracy psów myśliwskich wykreśla się próby i konkursy pracy dzikarzy i norowców w całym roku kalendarzowym" - dodano.

 

Dzikarze to psy ułożone do polowania na dziki. Ich zadaniem jest wyszukiwanie, osaczanie takich zwierząt i wyprowadzanie ich na myśliwych. Norowce z kolei, to grupa psów przystosowanych do pracy w norach, gdzie żyją np. lisy, czy borsuki. Ich zadaniem jest wypłoszenie z nory zwierzęcia i zagonienie go pod przed myśliwego.

 

Zobacz materiał o nowelizacji Prawa łowieckiego:

 

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie