W Wielkopolsce rozpoczęły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Polska
W Wielkopolsce rozpoczęły się obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej
PAP/SERGEI CHIRIKOV

Od niedzieli odbywają się w Wielkopolsce obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Spotkania zaplanowano w miejscach pamięci m.in. na wojskowym lotnisku w Poznaniu; kwiaty złożone zostaną także na kaliskim grobie jednej z ofiar katastrofy, Gabrieli Zych.

Jak poinformowało biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, poznańskie obchody rocznicy zainauguruje niedzielna msza św. w kościele Najświętszego Zbawiciela. Po mszy złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru, gdzie uczczona zostanie pamięć 96 ofiar tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

 

W poniedziałek na lotnisku wojskowym Poznań-Krzesiny wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann złoży kwiaty przy tablicy upamiętniającej Lecha i Marię Kaczyńskich, oraz przy pomniku gen. Andrzeja Błasika.

 

Pomnik generała odsłonił w 2016 roku prezydent Andrzej Duda podczas centralnych obchodów Święta Lotnictwa oraz 10-lecia służby samolotów F-16 w Siłach Powietrznych w Poznaniu. Wówczas odsłonięto też tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich. Pierwsza dama była w 2006 roku matką chrzestną nowych maszyn, nadając im imię "Jastrząb".

 

Biuro prasowe WUW podało, że we wtorek 10 kwietnia wojewoda weźmie udział w państwowych uroczystościach w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Tego samego dnia w Kaliszu wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg złoży w imieniu premiera i prezydenta RP kwiaty na grobie Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

 

Gabriela Zych zginęła 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Była jedyną ofiarą katastrofy z Wielkopolski.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie