Dochód ze sprzedaży płyty wesprze "Krucjatę różańcową w obronie przed terroryzmem"

Kultura
Dochód ze sprzedaży płyty wesprze "Krucjatę różańcową w obronie przed terroryzmem"
Facebook/Jaspis

Krakowski zespół Jaspis wydał płytę "naRodziny?". Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony m.in. na zakup różańców dla więźniów polskich zakładów karnych, którzy zechcą włączyć się w "Krucjatę różańcową w obronie przed terroryzmem".

Krucjata ta została zainicjowana przez franciszkanów 5 maja 2016 r. w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. Jej pomysł narodził się po atakach terrorystycznych w Belgii.

 

Różańce zawierają relikwie II stopnia franciszkańskich misjonarzy-męczenników - bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy pracowali w peruwiańskim Pariacoto i zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak").

 

 

- Do tej pory wysłaliśmy więźniom kilkaset różańców. Trafiły one między innymi do jednego z największych zakładów karnych - w Grudziądzu. Kapelani więzienni wiedzą, że mogą się do nas zwrócić - mówił franciszkanin brat Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników. "Zespół Jaspis chciał włączyć się w naszą krucjatę, zbiegło się to z prośbą, którą otrzymałem od księdza z Grudziądza" - wyjaśnił, skąd wziął się pomysł akcji.

 

Inicjatywę pobłogosławił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który w liście życzył, aby "to przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem szerokiego grona odbiorców i przyczyniło się do realizacji założonych celów".

 

- Fenomenem jest to, że ci, którzy niejako stali się terrorystami, bo terroryzm to nie tylko ataki, ale czynienie zła, przemoc i morderstwa - podejmują modlitwę różańcową w intencji obrony przed terroryzmem. Bóg działała nie tylko poprzez pobożnych, ale przez ludzi, którzy w naszych oczach są na marginesie świata - podkreślił br. Jan Hruszowiec.

 

Do "Krucjaty" może przystąpić każdy

 

Płyta "naRodziny?" to charytatywne przedsięwzięcie zespołu Jaspis, zrealizowane razem z franciszkanami i jezuitami z Krakowa. Na płycie jest jedenaście utworów, można ją kupić w sklepie internetowym. Dochód z jej sprzedaży wesprze obok krucjaty także Ignacjańskie Dni Młodzieży.

 

Do "Krucjaty różańcowej w obronie przed terroryzmem" może przystąpić każdy, kto dobrowolnie złoży taką deklarację i wyśle ją braciom franciszkanom pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Podstawową formą uczestnictwa w krucjacie jest modlitwa różańcowa i dołączanie do różnych intencji także próśb o pokój i obronę osób zagrożonych terroryzmem za wstawiennictwem błogosławionych misjonarzy męczenników.

 

Jak poinformował rzecznik prasowy krakowskiej prowincji Franciszkanów o. Jan Maria Szewek, kult bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka rozwija się bardzo szybko. Od beatyfikacji, która nastąpiła 5 grudnia 2015 r., po całym świecie rozeszło się ponad 270 tys. obrazków i ponad 47 tys. różańców z relikwiami drugiego stopnia, a relikwie pierwszego stopnia trafiały do 234 świątyń.

 

Podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 papież Franciszek pielgrzymował do relikwii bł. Zbigniewa i bł. Michała, wystawionych w bazylice oo. Franciszkanów w Kaplicy Męki Pańskiej. Spotkał się także z krewnymi męczenników.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie