Witold Waszczykowski laureatem plebiscytu "Srebrne Usta". Za wypowiedź o San Escobar

Polska

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscyty radiowej Trójki "Srebrne usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków - ogłoszono w czwartek. Drugie miejsce zajął Sławomir Neumann, trzecie - Jarosław Kaczyński.

"Srebrne Usta" to plebiscyt już po raz 22 prowadzony przez Program 3 Polskiego Radia, którego uczestnicy wybierają najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej.

 

Codziennie od 8 do 27 marca na antenie Trójki prezentowane były zaskakujące, nierzadko kontrowersyjne wypowiedzi znanych polityków. W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2017" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Sławomir Neumann, Ryszard Petru, Marek Suski i Witold Waszczykowski.

 

Słuchacze mogli głosować na wybrane wystąpienie za pomocą SMS-a z nazwiskiem wybranego kandydata.

 

Witold Waszczykowski zwyciężył w plebiscycie wypowiedzią: "Mamy okazję prawie do dwudziestu spotkań odbyć z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak np. na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji, np. z takimi krajami jak San Escobar albo Belize, a każdy z tych krajów to jest dodatkowy głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym, tutaj w ONZ".

 

- Czekałem bardziej na wyróżnienie z Towarzystwa Geograficznego. Nie nadeszło - mówił Waszczykowski dziękując za "Srebrne Usta" - Każdy polityk stara się zasłużyć żeby zaistnieć w audycji pani redaktor Michniewicz, przedstawić swoje koncepcje, wylansować się. Ja starałem się na różne sposoby - a to o tarczy antyrakietowej, a to o wojskach amerykańskich w Polsce, a to o ministrach czy prezydentach, którzy przyjeżdżają do Polski, a to wreszcie o zwycięstwie w ONZ. Nic nie pomogło. Dopiero kiedy powiedziałem magiczne słowa "San Escobar..." - powiedział laureat "Srebrnych Ust".

 

Ponieważ, jak mówił, właśnie dziś zapadła ważna decyzja o tym, żeby ministrowie zwracali nagrody, on także postanowił zwrócić statuetkę "Srebrnych ust" zaraz po jej otrzymaniu. Jego zdaniem nagroda powinna zostać zlicytowana, a dochód z niej należy przeznaczyć na "szlachetne cele" - jak powiedział.   

 

"A na dole w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz, Dżepetto"

 

Drugie miejsce zajął przewodniczący klubu parlamentarnego PO Sławomir Neumann, wybrany za sejmową wypowiedź: "Jesteście rządem Pinokiów, codziennie wam te nos się wydłużają. Zachowujecie się tak jak byście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę - kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem - a może ciemny lud to kupi. A na dole w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz, Dżepetto. On to zrobił, on to zrobił... On was wszystkich stworzył. I wystrugał".

 

Na trzecim miejscu w tegorocznym plebiscycie znalazło się - również sejmowe - stwierdzenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: "Przypuszczam - nie jestem pewien - ale przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno. No była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość".

 

Komorowski, Tusk, Wałęsa, Miller i Kwaśniewski

 

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 r. przez dziennikarkę Trójki - Beatę Michniewicz. Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi. Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom. W myśl przysłowia "mowa jest srebrem, a milczenie złotem" zaproponowali słuchaczom Trójki plebiscyt "Srebrne Usta".

 

W poprzednich edycjach zdobywcami "Srebrnych Ust" byli między innymi: Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Waldemar Pawlak, Ryszard Petru, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Zyta Gilowska, John Abraham Godson, Grzegorz Kołodko, Marek Sawicki. W ubiegłym roku słuchaczom Trójki i internautom najbardziej spodobała się słynna wypowiedź Marka Suskiego z posiedzenia komisji śledczej do spraw Amber Gold o "carycy Katarzynie".

 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie