Ufa Schetynie i nie żałuje. Chybicka poparła kandydaturę Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia

Polska

Dotychczasowa kandydatka PO na prezydenta Wrocławia, posłanka Alicja Chybicka poparła w czwartek kandydaturę Kazimierza M. Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Przekazała mu też swój program wyborczy, nad którym wraz ze współpracownikami pracowała 1,5 roku. Dodała, że wierzy, iż wszystko co w nim zapisane Ujazdowski zrealizuje, jeśli wygra wybory.

We wtorek lider PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że rekomenduje miejskim strukturom PO kandydaturę europosła, w przeszłości m.in. wiceprezesa PiS, Kazimierza Michała Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Ujazdowski jest europosłem; w styczniu ub.r. wystąpił z Prawa i Sprawiedliwości.

 

Chybicka została wskazana jako kandydatka do startu w wyborach na prezydenta Wrocławia w uchwale podjętej w ub. roku przez zarząd powiatu wrocławskiego PO.

 

"Ufam, że Schetyna trafił w dziesiątkę"

 

- Popieram kandydaturę Kazimierza Ujazdowskiego na prezydenta Wrocławia. Jest osobą znaną, szanowaną, jego osiągnięcia bezspornie świadczą o tym, że będzie bardzo dobrym prezydentem Wrocławia - powiedziała prof. Alicja Chybicka na wspólnej z Ujazdowskim konferencji prasowej. Podkreśliła, że "ufa Grzegorzowi Schetynie", który postawił na Ujazdowskiego. - Ufam, że trafił w dziesiątkę i wrocławianie na niego zagłosują, ja sama też tak zrobię - zadeklarowała posłanka.

 

Podczas konferencji posłanka PO przekazała też Ujazdowskiemu program wyborczy, który - jak podkreśliła - realizowała od listopada 2016 roku.

 

Chybicka, pytana czy wiedziała, że zostanie zmieniona jako kandydat na prezydenta Wrocławia odparła, że już od jakiegoś wiedziała, że poszukiwany jest kandydat na jej miejsce, a o tym, że w Warszawie ma odbyć się konferencja prasowa wiedziała wcześniej.

 

- Te półtora roku uważam za czas spędzony bardzo pożytecznie, poznałam mnóstwo fantastycznych ludzi i ani jednego dnia pracy nad programem nie żałuję. Uważam, że najlepszy z możliwych kandydat powinien stanąć na czele miasta i jestem przekonana, że Grzegorz Schetyna takiego znalazł - stwierdziła.

 

Ujazdowski: zrobię wszystko, aby nie zawieść pani profesor

 

Europoseł zadeklarował, że program ten będzie "silną podstawą jego działalności". - Program będę rozwijał w formie m.in. konsultacji publicznych, ale będzie stanowić on fundament mojego przesłania wyborczego. Zrobię wszystko, aby nie zawieść pani profesor i mieszkańców Wrocławia - zapewnił Ujazdowski.

 

- Chcę podziękować też profesor Chybickiej za zaufanie i za ofiarną pracę nad programem dla Wrocławia, który powstawał w szerokiej formule z udziałem pani profesor, Platformy Obywatelskiej i innych środowisk, z bardzo poważnym udziałem ruchów miejskich - powiedział Ujazdowski.

 

Wyraził też nadzieję, że Chybicka będzie nadal jako doradca pomagać mu w realizowaniu propozycji programowych. - Liczę na radę i surowy osąd ze strony pani profesor - dodał.

 

Ujazdowski pytany, jak chce przekonać do swojej kandydatury wyborców PiS odparł, że "w wyborach samorządowych głosuje się przede wszystkim na człowieka, oceniając jego przygotowanie i kompetencje”. „Jestem przekonany, że wstępne poparcie dla mnie jest po stronie wyborców, którzy mają krytyczny stosunek do praktyki obecnej władzy. Wierze, że przekonam różne odłamy wrocławskiej opinii publicznej" - powiedział polityk.

 

"W sprawie in vitro zaakceptuję decyzję rady miasta"

 

Odnosząc się do kwestii refundowania zabiegów in vitro z budżetu miejskiego zadeklarował, że w tej sprawie zaakceptuje decyzję większości rady miasta. - Na razie Wrocław nie okazuje empatii dla ludzi borykających się z bezpłodnością. Ja nie będę oponował przeciwko decyzji rady miasta, która zostanie wypracowana w otwartej formule konsultacji społecznych - podkreślił europoseł.

 

Jak dodał sam chce odejść od jednostronnego sprawowania władzy we Wrocławiu. - Uważam, że Wrocław powinien być z ducha republikański, władza powinna być bardziej demokratyczna, bardziej przejrzysta, pod znacznie silniejszą kontrolą publiczną niż dotychczas - mówił Ujazdowski.

 

Europoseł odniósł się również do tego, że ruchy miejskie, które brały udział w tworzeniu programu wyborczego prof. Chybickiej, opowiedziały się przeciwko jego kandydaturze.

 

- Udowodnię, środowiskom miejskim, że agenda miejska wypracowana w formule obywatelskiej będzie bardzo istotną składową nie tylko mojego przesłania wyborczego, ale po prostu praktyki rządzenia - zadeklarował.

 

Przedstawi pakiet przejrzystości dla Wrocławia

 

- W przyszłym tygodniu ogłoszę także pakiet przejrzystości dla Wrocławia, spełniający w niemałym stopniu oczekiwania ruchów miejskich na przejrzystość, dostęp do informacji, otwartość miasta i rezygnację z paternalistycznego stylu na rzecz zarządzania demokratycznego - powiedział europoseł.

 

Ujazdowski podkreślił również, że nie zamierza kontynuować pracy w Parlamencie Europejskim oraz nie myśli o objęciu innej funkcji publicznej. - Chcę poświęcić całą energię i doświadczenie tylko temu zadaniu - zapowiedział.

 

We Wrocławiu walkę o fotel prezydenta na razie zapowiedzieli: kandydat Nowoczesnej Michał Jaros, Jerzy Michalak, członek zarządu woj. dolnośląskiego, popierany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy oraz przedsiębiorca Robert Butwicki, popierany przez partię Wolni i Solidarni.

 

PAP, polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie