Uchodźcy, Żyd, gej i muzułmanin upiekli chleb dla Polaków. Nagrano reakcje klientów piekarni

Polska
Uchodźcy, Żyd, gej i muzułmanin upiekli chleb dla Polaków. Nagrano reakcje klientów piekarni
Facebook/Chlebem i Solą

Organizatorzy akcji "Nasz Chleb Powszedni" zaprosili klientów jednej z piekarni na zaplecze, aby poznali tam piekarzy i spróbowali upieczonego przez nich chleba. Kupujący dowiedzieli się, że pieczywo upiekli dla nich Żyd, gej, muzułmanin i uchodźcy. Zostali też zapytani, czy taki chleb smakował inaczej niż zwykle. Reakcje ludzi można obejrzeć na filmie, który organizatorzy umieścili w sieci.

"W naszej piekarni pewnego dnia chleb upiekły osoby najbardziej narażone w Polsce na wykluczenie i mowę nienawiści" - można przeczytać na stronie naszchlebpowszedni.pl, która powstała na potrzeby akcji

 

Spot, który umieszczono na stronie, został przygotowany przez fundację "Chlebem i solą" i stowarzyszenie "Otwarta Rzeczpospolita".

 

Według Anny Bińczyk, jednej z pomysłodawczyń akcji, projekt jest odpowiedzią na nasilającą się w Polsce mowę nienawiści wobec tych, którzy różnią się wyznaniem religijnym czy orientacją seksualną.

 

 

Nie chcą do niczego przekonywać

 

- Chciałyśmy zrobić coś pozytywnego i wspierającego te dobre, fajne i otwarte postawy, bo mamy takie poczucie, że tego brakuje nam dzisiaj. Na szczęście, jak to pokazał nasz eksperyment, ludzi, którzy nie posługują się hejtem jest wielu, co jest bardzo budujące - powiedziała Bińczyk w rozmowie z "Na Temat". 

 

- To nie jest kampania, która ma przekonać do tego, że małżeństwa homoseksualne powinny adoptować dzieci, albo że powinniśmy przyjmować tyle i tyle uchodźców. Mimo że ci ludzie z różnych stron barykady mają inne poglądy, ten chleb jest katalizatorem spotkań między nimi. To wymiana poglądów jednej i drugiej strony z zachowaniem jednak mimo wszystko szacunku do siebie - podkreśla Bińczyk.

 

W większości pozytywne reakcje

 

W spocie wystąpiła Rosa, uchodźczyni z Konga, uchodźca z Syrii Radwan oraz 31-letni gej Kamil. W role piekarza wcielił się też Andrzej, który jest Żydem i Salam - muzułmanin. Wszyscy opowiadali, z jakimi problemami spotykają się na co dzień.

 

Większość osób wykazała się pozytywnym nastawieniem do bohaterów eksperymentu. Zapewniali, że chleb smakuje tak samo i nie ma dla nich różnicy, kto go przygotował. 

 

Na spot zareagowała też Młodzież Wszechpolska. "Zapewniamy, że chleb upieczony przez złodzieja, pedofila, czy seryjnego mordercę też smakuje tak samo, ale nie oznacza to, iż są oni dobrymi ludźmi" - napisali na Twitterze.

 

 

Na Temat, polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie