Szef MSZ: szczyt Trójkąta Weimarskiego możliwy nawet w tym roku

Świat
Szef MSZ: szczyt Trójkąta Weimarskiego możliwy nawet w tym roku
Polsat News

- Myślę, że do spotkania Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu może dojść nawet w tym roku - powiedział w czwartek szef MSZ Jacek Czaputowicz. Zaznaczył, że niezależnie od tego możliwa jest wizyta dwustronna w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Pytany przez dziennikarzy po wizycie w siedzibie Instytutu Literackiego Kultura w Maison-Laffitte, czy po czwartkowej wizycie w Paryżu jest optymistą co do możliwości doprowadzenia w najbliższym czasie do szczytu Trójkąta Weimarskiego na szczeblu szefów państw i rządów, Czaputowicz stwierdził, że "spotkanie na najwyższym szczeblu powinno być poprzedzone spotkaniem w formacie ministrów spraw zagranicznych".

 

Jak podkreślił, istnieje "wola takiego spotkania" po stronie Polski i Niemiec. - Minister Le Drian tutaj się z nami zgodził, zaproponuje datę takiego spotkania, (...) dostrzega korzyści z tego spotkania i z zacieśnienia współpracy w tej formule między trzema państwami. Myślę, owszem, że do spotkania na najwyższym szczeblu może dojść nawet w tym roku - mówił szef polskiej dyplomacji.

 

Stulecie niepodległości, zakończenie I wojny światowej 

 

Jak dodał, niezależnie od ewentualnych spotkań Trójkąta, toczą się także rozmowy na temat wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Warszawie. - To jest kwestia ustalenia terminów - podkreślił Czaputowicz.

 

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że rok 2018 to m.in. rok ważnych rocznic. - My obchodzimy swoje stulecie niepodległości, Francuzi będą bardzo uroczyście obchodzić zakończenie I wojny światowej, (...) 11 listopada będą duże uroczystości - to też jest możliwość spotkania - dodał minister.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie