Puigdemont może zostać warunkowo, za kaucją zwolniony z aresztu

Świat
Puigdemont może zostać warunkowo, za kaucją zwolniony z aresztu
PAP/EPA/JENS SCHLUETER

Wyższy Sąd Krajowy Szlezwika-Holsztynu orzekł w czwartek, że zatrzymany w Niemczech przywódca katalońskich separatystów, były premier Katalonii Carles Puigdemont, którego ekstradycji domaga się Hiszpania, może zostać warunkowo, za kaucją zwolniony z aresztu.

Sąd uznał, że możliwa jest ekstradycja Puigdemonta do Hiszpanii na podstawie stawianych mu tam zarzutów korupcyjnych, ale nie na podstawie o wiele poważniejszego zarzutu rebelii, również stawianego katalońskiemu politykowi w Hiszpanii.

 

Sąd określił wysokość kaucji na 75 tys. euro, wstrzymując zarazem orzeczone osadzenie Puigdemonta w areszcie ekstradycyjnym. W opinii sądu ekstradycja na podstawie zarzutu rebelii jest niedopuszczalna. Natomiast procedura ekstradycyjna na podstawie zarzutów korupcyjnych może być kontynuowana.

 

Oskarżony o rebelię i sprzeniewierzenie funduszy

 

Puigdemont został zatrzymany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania 25 marca na autostradzie w Szlezwiku-Holsztynie, gdy wracał ze Skandynawii do Belgii, dokąd zbiegł w ubiegłym roku przed hiszpańskim wymiarem sprawiedliwości. Następnego dnia sąd rejonowy w Neumuenster orzekł umieszczenie go w areszcie.

 

Puigdemont jest w Hiszpanii oskarżony o rebelię i sprzeniewierzenie funduszy, jak zakwalifikowano wydanie przez jego gabinet środków na nieuznawane przez Madryt referendum niepodległościowe w Katalonii z 1 października 2017 roku. Grozi mu do 30 lat więzienia.

 

Wyższy Sąd Krajowy Szlezwika-Holsztynu uznał, uzasadniając swą decyzję o zwolnieniu Puigdemonta za kaucją, że wprawdzie "istnieje ryzyko ucieczki" Katalończyka, ale "znacznie zmalało ono, skoro ekstradycja na podstawie zarzutu rebelii jest niedopuszczalna".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie