"To klasyczne win-win". Morawiecki o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w USA

Polska

- Wchodzimy w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich; utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest takim właśnie następnym kamieniem milowym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu w USA - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

W środę w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa polskiego rządu i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa. Podczas konferencji poinformowano o utworzeniu Polskiej Izby Handlowej w USA.

 

Morawiecki podkreślił, że kiedy w ubiegłym tygodniu podpisywał umowę na zakup systemu Patriot, był przekonany, że to jest "wielki, milowy krok w budowaniu jeszcze ściślejszych więzów, jeszcze bliższych relacji" między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

 

- To dzieje się już teraz na naszych oczach, że (to) nie tylko relacje wojskowe - zaznaczył.

 

- Teraz wchodzimy też w kolejną fazę pogłębionych relacji polsko-amerykańskich. Utworzenie izby polsko-amerykańskiej jest właśnie takim kamieniem milowym, następnym na drodze do budowy mocnej obecności naszego biznesu na kontynencie amerykański, w Stanach Zjednoczonych, ale również wzmocnienia obecności przedsiębiorców amerykańskich w Polsce - dodał Morawiecki.

 

"Inicjatywa Trójmorza rozwija się coraz mocniej"

 

Morawiecki podkreślił, że utworzenie izby polsko-amerykańskiej, to "klasyczne win-win". - Tutaj bardzo wyraźnie widzimy, że atrakcyjna sytuacja gospodarcza, stabilne fundamenty makroekonomiczne w zakresie długu publicznego, deficytu budżetowego, to są takie tematy, które interesują również przedsiębiorców, którzy chcą robić różnego rodzaju wspólne przedsięwzięcia, w tym przypadku polsko-amerykańskie - stwierdził premier.

 

Szef rządu wyraził zadowolenie ze stworzenia nowej platformy, nowej przestrzeni do wzmocnienia polsko-amerykańskiej współpracy, "nie tylko w tym obszarze polityki obronnej, obszarze politycznym - tutaj inicjatywa Trójmorza, która rozwija się coraz mocniej, nie tylko na poziomie relacji transatlantyckich i wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego".

 

"Dzieje się na naszych oczach na pewno coś niezwykle ważnego"

 

Dziękował też ambasadorowi USA w Polsce i osobom zaangażowanym po stronie amerykańskiej, ponieważ - jak podkreślił - relacje pomiędzy Polską a USA "umacniają się bardzo wyraźnie". - Jesteśmy nie tylko dla siebie bardzo ważnymi sojusznikami; Stany Zjednoczone coraz wyraźniej swoją obecnością w tej części Europy zaznaczają wagę projektu Trójmorza, ale też dzieje się tutaj na naszych oczach na pewno coś niezwykle ważnego dla kolejnych wielu lat historii relacji polsko-amerykańskich - stwierdził szef polskiego rządu.

 

- Chcę wyrazić moją wdzięczność, dla wszystkich osób, które w ostatnich 12-18 miesiącach bardzo intensywnie pracowały żeby ten moment mógł nastąpić - dodał Morawiecki.

 

"Ameryka czeka na inwestorów"

 

Jones ocenił natomiast, że relacje handlowe i inwestycyjne, pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, są dobre. - Mogą być jeszcze lepsze, jest potencjał do rozwoju - zadeklarował.

 

Poinformował, że uczestniczył w środę w spotkaniu w ramach projektu SelectUSA, który promuje bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Stanach Zjednoczonych, a w tym przypadku - inwestycje polskie. Podkreślał, że coraz więcej polskich firm chce inwestować w Ameryce, a "Ameryka czeka na inwestorów".

 

Wizyta gubernatora Illinois

 

Jones poinformował również, że w przyszłym tygodniu Polskę odwiedzi gubernator Illinois Bruce Rauner. Jak dodał, stan Illinois "jest otwarty na polski biznes i polskie inwestycje".

 

- Izby handlowe to doskonali partnerzy w rozwoju gospodarczym i tworzeniu miejsc pracy. Wspaniałym przykładem jest nasza Amerykańska Izba Handlowa w Polsce - stwierdził ambasador.

 

Jak podkreślił, Amerykańska Izba Handlowa w Polsce jest świetnym partnerem zarówno dla ambasady USA w Polsce, polskiego rządu jak i amerykańskich firm.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie