Dziś prima aprilis. Neurolog mówi, jak rozpoznać kłamcę

Technologie
Dziś prima aprilis. Neurolog mówi, jak rozpoznać kłamcę
jackmac34/CC0 Creative Commons

- Kiedy kłamiemy, więcej krwi napływa do tej części mózgu, gdzie znajduje się płat czołowy, układ limbiczny i kora przedmózgowa, czyli obszar odpowiedzialny za kontrolę i koncentrację - mówi w prima aprilis neurolog Michał Kępa. O kłamstwie świadczy też mowa ciała.

- Takie procesy zachodzące w mózgu potwierdziły amerykańskie badania sprzed dwóch lat. O tym, że kłamiemy, świadczy też mowa ciała. U osób mijających się z prawdą można zaobserwować zasłanianie się ręką, krzyżowanie nóg, przełykanie śliny, zmienia się ich ton głosu, może się pojawić jąkanie i potliwość. Przeprowadzone w takiej chwili badania wykazałyby zapewne przyśpieszone tętno i wzrost ciśnienia - powiedział neurolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

 

Jak przyznaje Michał Kępa, wiedza o takich mechanizmach przydaje się czasem lekarzowi. - Nie twierdzę, że pacjenci kłamią, ale czasem ukrywają pewne fakty, dotyczące np. kwestii intymnych. Lekarz musi zatem być dobrym śledczym i umiejętnie, z taktem prowadzić wywiad - powiedział.

 

W prima aprilis radzi uważnie przyglądać się swoim rozmówcom. - W tym dniu nabieranie innych jest jednak dozwolone, a jeśli te psikusy pobudzą nas do śmiechu, to nam tylko wyjdzie na zdrowie - podsumował. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie