Rozbarska święconka w Wielką Sobotę. W Bytomiu powrót do tradycyjnego śląskiego stroju ludowego

Kultura
Rozbarska święconka w Wielką Sobotę. W Bytomiu powrót do tradycyjnego śląskiego stroju ludowego
Galeria zdjęć (6)

Około 60 osób w tradycyjnych strojach rozbarskich święciło w sobotę pokarmy w parafii św. Jacka w Bytomiu-Rozbarku (woj. śląskie). Ksiądz modlił się po śląsku, tłumacząc swoje wypowiedzi na język polski. Do tradycji święcenia pokarmów w tradycyjnych strojach powrócono w Rozbarku w 2012 r. z inicjatywy Piotra Mankiewicza, rozbarczanina, założyciela i właściciela Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Do bytomskiej świątyni w Wielką Sobotę przychodzą rodziny - od dzieci po seniorów - ubrane tradycyjnie.

 

Strój rozbarski, zwany też bytomskim, był jednym z najpopularniejszych strojów ludowych Górnego Śląska; w różnych częściach regionu noszono bowiem inne stroje.

 

Stroje miejskie wyparły ludowe w okresie powojennym, kiedy kobiety zaczęły wychodzić z domu i podejmować pracę zawodową. Nie wymagały tyle zachodu i nie budziły złych skojarzeń - osoby w stroju ludowym były bowiem postrzegane jako te o niższym statusie, pochodzące ze wsi.

 

Obecnie śląski strój ludowy nosi się jedynie od święta, na specjalne okazje, choć jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać na ulicy "chłopionki" czyli kobiety noszące strój ludowy na co dzień przez całe życie.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie