"Czy to prima aprilis?" - poseł PiS Marek Suski nie będzie głosować na Andrzeja Dudę. Za jego weto
- Pan prezydent ma oczywiście prawo wetować ustawy, ale mojego głosu już nie ma - powiedział Marek Suski z PiS w wywiadzie dla Superstacji. Suski nie aprobuje prezydenckiego weta ustawy degradacyjnej. Miała ona pozbawić stopni wojskowych m.in. PRL-owskich generałów Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. W piątek Andrzej Duda swoim wetem odesłał ustawę z powrotem do Sejmu.
Suski to szef gabinetu politycznego premiera Mateusza Morawieckiego i jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Zapytany przez dziennikarza o weto prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy degradacyjnej odparł:
"Niemożliwe, czy prima aprilis"
- Pierwsze to zaskoczenie - niemożliwe, czy to prima aprilis? Ale to nie był jednak 1 kwietnia - skomentował polityk.
- A po drugie oprócz zaskoczenia to jednak... Szukam takiego łagodnego słowa, bo to jednak głowa państwa. Rozczarowanie. Nie sądzę, żeby ten elektorat postkomunistyczny, broniący Jaruzelskiego, nagle zaczął popierać Andrzeja Dudę - dodał poseł PiS.
W piątek prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę degradacyjną. Miała ona dać możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".
Ustawą ponownie zajmie się Sejm
Weto oznacza, że prezydent odsyła ustawę do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. W takim przypadku do ponownego uchwalenia ustawy potrzebna jest większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeśli Sejm ponownie uchwali ustawę, prezydent w ciągu siedmiu dni powinien ją podpisać i zarządzić jej ogłoszenie.
Przedstawienie projektu ustawy pozwalającej odbierać stopnie wojskowe, także pośmiertnie, zapowiadał poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. pierwsza wersja projektu została skierowana do konsultacji wewnątrzresortowych, a w lipcu 2017 na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejny wariant projektu.
Protesty środowisk mundurowych
Negatywne opinie o projekcie wyraziły Związek Żołnierzy WP, Federacja Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP oraz Zrzeszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa. Zarzucały one projektowi naruszenie konstytucji i brak szacunku dla stopnia wojskowego. Zwracały też uwagę, że kwestia pozbawiania stopnia jest już wystarczająco uregulowana w prawie.
polsatnews.pl, superstacja.tv, PAP