Papież Franciszek przejdzie operację usunięcia zaćmy. "Nie widzi się dobrze rzeczywistości"

Świat
Papież Franciszek przejdzie operację usunięcia zaćmy. "Nie widzi się dobrze rzeczywistości"
PAP/EPA/Vatican Media

W przyszłym roku papież przejdzie operację usunięcia zaćmy. Zapowiedział to sam Franciszek podczas spotkania z więźniami w zakładzie karnym Regina Coeli na Zatybrzu w Rzymie. - W moim wieku pojawia się zaćma i nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji - zwierzył się ojciec święty osadzonym.

Papież Franciszek dokonał w czwartek tradycyjnego obrzędu umycia nóg na pamiątkę gestu Jezusa Chrystusa z Ostatniej Wieczerzy.

 

Ojciec święty myje nogi osadzonym

 

W tym roku Ojciec Święty zrobił to w rzymskim więzieniu Regina Coeli (Królowej Niebios) na Zatybrzu, gdzie odprawił wielkoczwartkową Mszę św. Wieczerzy Pańskiej.

 

- Gdyby przywódcy państw zrozumieli nauczanie Jezusa, nie byłoby wojen - mówił w homilii.


Franciszek symbolicznie umył nogi dwunastu więźniom pochodzącym z różnych krajów: czterem Włochom, dwóm Filipińczykom, dwóm Marokańczykom, jednemu Mołdawianinowi, jednemu Kolumbijczykowi, jednemu Nigeryjczykowi i jednemu z Sierra Leone.

 

Ośmiu z nich było katolikami, dwóch muzułmanami, jeden wyznania prawosławnego, a kolejny był buddystą.

 

Papież zwierzył się więźniom


Przed Mszą św. papież odwiedził chorych więźniów w infirmerii, zaś po zakończeniu liturgii spotkał się z osadzonymi w jednym z oddziałów zakładu karnego. Właśnie podczas tego ostatniego spotkania papież wyznał, że będzie musiał przejść operację zaćmy.


Zaćma to choroba oczu, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Na całym świecie cierpi na nią ponad 20 mln ludzi. W Polsce liczbę chorych na zaćmę szacuje się na około 800 tys. osób.


KAI, polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie