Neumann: PO nie poprze projektów Nowoczesnej ws. liberalizacji prawa aborcyjnego

Polska
Neumann: PO nie poprze projektów Nowoczesnej ws. liberalizacji prawa aborcyjnego
Polsat News

- PO nie poprze projektów Nowoczesnej ws. liberalizacji prawa aborcyjnego - zapowiedział w piątek szef klubu PO Sławomir Neumann. Podkreślił, że PO będzie robić wszystko, by w obecnej kadencji Sejmu nie naruszono kompromisu dot. przepisów regulujących zasady przeprowadzania aborcji.

Neumann był pytany w piątek w Radiu Zet, czy PO poprze dwa projekty zgłoszone przez Nowoczesną, które liberalizują prawo aborcyjne. - Nie, będziemy starali się robić wszystko, żeby w tym Sejmie nie naruszono kompromisu aborcyjnego - odpowiedział.

 

Szef klubu PO zaznaczył, że od chwili powstania, Platforma była za utrzymaniem kompromisu aborcyjnego. Dopytywany, czy takie stanowisko będzie utrzymane w kolejnych latach, odpowiedział: "świat się zmienia".

 

Jego zdaniem, obecny Sejm może tylko zaostrzyć przepisy dot. aborcji. Neumann dodał, że wierzy, iż za dwa lata będzie inny parlament. - Jaki będzie układ sił, zobaczymy. Wiele rozwiązań, które są ideologicznymi, wydają się lewicowe, na świecie, w Europie wprowadzają partie chadeckie, wcale nie lewicowe. One są bardziej predysponowane do tego, aby wprowadzać rozwiązania, które są akceptowalne dla szerszej grupy społecznej - mówił szef klubu PO.

 

"Ratujmy Kobiety 2017"

 

Pod koniec stycznia Nowoczesna zapowiedziała, że wraz z PSL i UED złożą w Sejmie projekt liberalizujący prawo aborcyjne, który będzie powtórzeniem obywatelskiego projektu Komitetu "Ratujmy Kobiety 2017". Wcześniej Nowoczesna złożyła w Sejmie inny projekt liberalizujący prawo aborcyjne, autorstwa posłanki Joanny Schmidt. Projekt był gotowy już jesienią 2017 r., jednak w klubie Nowoczesnej pojawiły się problemy z zebraniem wymaganej liczby podpisów pod projektem (minimum 15) - poparło go wówczas tylko 12 posłów.

 

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem "Czarny piątek". W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna „Biały piątek”, której celem było poparcie działań pro-life.

 

Trzy przypadki legalnego przerywania ciąży

 

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

 

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie