Kolejny zatrzymany w sprawie korupcji w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu

Polska
Kolejny zatrzymany w sprawie korupcji w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu
Polsat News

ABW zatrzymała biznesmena z branży budowlanej, podejrzanego o wręczanie łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne, w sprawie dotyczącej korupcji w Powiatowym Zarządzie Dróg w Nowym Targu - dowiedziała się PAP. Postawiono mu zarzuty. Mężczyzna trafił do aresztu.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził zatrzymanie, do którego doszło we wtorek. Śledczy podali, że obecnie łączna kwota łapówek objętych w tej sprawie do tej pory zarzutami, to ponad 1 mln 470 tys. zł.

 

- Agenci krakowskiego wydziału zamiejscowego Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach zatrzymali przedsiębiorcę budowlanego Stanisława Ch. W nadzorującej śledztwo ABW Prokuraturze Regionalnej w Krakowie przedstawiono mu zarzuty popełnienia trzynastu przestępstw udzielenia łapówek osobom pełniącym funkcje publiczne, w związku z pełnieniem tych funkcji - powiedział Żaryn.

 

Rzecznik podał, że zatrzymany przez ABW mężczyzna został w środę na wniosek prokuratury aresztowany na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia.

 

Planowane są zatrzymania kolejnych osób

 

Żaryn przypomniał, że dotychczas w tej sprawie zarzuty przyjmowania lub udzielania korzyści majątkowych usłyszało siedem osób. Pięciu trafiło do aresztu, dwóch odpowiada z wolnej stopy. Zatrzymani to dyrektorzy PZD w Nowym Targu Krzysztof S. i Robert W., kierownik Działu Zamówień Publicznych w zarządzie dróg - Józef L. oraz cztery osoby z firm budowlanych realizujących prace na rzecz Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu.

 

Rzecznik ministra powiedział, że śledztwo jest nadal rozwojowe i planowane są w nim zatrzymania kolejnych osób.

 

Żaryn przypomniał, że prawo przewiduje, że każdy, kto dobrowolnie zgłosi przestępstwo korupcji, w którym uczestniczył i złoży wyjaśnienia nie podlega karze, jeśli wskaże nowe okoliczności i przestępstwa nieznane wcześniej organom ścigania. Zadeklarował, że każdy, kto dobrowolnie zgłosi się do prokuratury lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i złoży szczere wyjaśnienia, które będą miały odzwierciedlenie w dotychczas zgromadzonym materiale dowodowym, będzie odpowiadał z "wolnej stopy" - prokuratura nie wniesie wniosku o areszt.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie