Kłopoty jednego z największych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Minister zdrowia zlecił kontrolę

Polska
Kłopoty jednego z największych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Minister zdrowia zlecił kontrolę
Polsat News

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił się w trybie pilnym o podjęcie kontroli NFZ w Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy - podał w piątek resort. W najbliższych dniach placówkę ma odwiedzić wiceminister Zbigniew Król, zajmujący się sprawami psychiatrii.

W informacji MZ wskazano, że Szpital w Choroszczy jest własnością samorządu województwa podlaskiego, w związku z tym możliwość wpływu ministra zdrowia na jego funkcjonowanie i decyzje podejmowane przez dyrekcję jest ograniczona.

 

Jak podano, "ministerstwo nie posiada żadnych informacji, które mogłyby świadczyć, że sytuacja zagrażała odpowiedniej opiece nad pacjentami". "Tym niemniej, wobec niepokojących doniesień o sytuacji w szpitalu, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, resort zdrowia chce wykorzystać posiadane możliwości kontroli, aby zweryfikować sposób zarządzania i gospodarki finansowej w tej placówce" - przekazało ministerstwo.

 

40 lekarzy specjalistów wypowiedziało umowy

 

MZ poinformowało, że w zakresie kontroli znajdzie się sposób realizacji kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Resort zapowiada, że wyniki działań kontrolnych zostaną upublicznione natychmiast po ich zakończeniu.

 

Na trudną sytuację szpitala psychiatrycznego w Choroszczy koło Białegostoku, zwracano ostatnio uwagę m.in. podczas piątkowej wizyty szefa MZ na Podlasiu.

 

Władze województwa i dyrekcja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy (jednego z największych tego typu w kraju) apelowały w przeszłości do NFZ m.in. o to, by podwyższył cenę za tzw. punkt rozliczeniowy w psychiatrii w Podlaskiem, co mogłoby poprawić sytuację placówki. Dyrektor szpitala Tomasz Goździkiewicz podawał pod koniec lutego, że wypowiedzenia umów o pracę złożyło tam około 40 lekarzy specjalistów.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie