"Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni". Rzeczniczka PiS o decyzji prezydenta ws. ustawy degradacyjnej

Polska
"Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni". Rzeczniczka PiS o decyzji prezydenta ws. ustawy degradacyjnej
Polsat News

- Jesteśmy zaskoczeni i zawiedzeni, ale decyzji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej zawetowania ustawy degradacyjnej, komentować nie będziemy - poinformowała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Prezydent uzasadniając weto powiedział w piątek m.in, że "nie można w Polsce przywracać sprawiedliwości jednocześnie wprowadzając niesprawiedliwe rozwiązania". Dodał, że nie była to łatwa decyzja.

Prezydent poinformował w piątek, że wetuje tzw. ustawę degradacyjną, która daje możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu".

 

 

 Prezydent tłumaczył m.in., że ma ogromne wątpliwości dotyczące m.in.: osób zmarłych, które miałyby zostać zdegradowane, braku możliwości odwołania się od decyzji degradacyjnej oraz zrównania niektórych członków Wojskowej Rady Zjednoczenia Narodowego z jej kierownictwem.

 

Rozmowy odbędą się po świętach

 

- Nie ma takiej instytucji jak rzecznik osoby nieżyjącej, nie ma takiej instrukcji, jak przewidziany obligatoryjnie obrońca osoby nieżyjącej. Uważam, że powinna być. Uważam, że to, bardziej od strony moralnej, bardzo poważny mankament tej ustawy - ocenił prezydent.

 

Andrzej Duda poinformował, że rozmawiał już w tej sprawie z ministrem obrony narodowej Mariusz Błaszczakiem oraz z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Prezydent zapowiedział, że po świętach zaprosi szefa MON i szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także przedstawicieli organizacji kombatanckich i być może osoby pokrzywdzone w stanie wojennym, po to aby wspólnie "przedyskutować i załatwić tę trudną sprawę, która budzi wiele kontrowersji".

 

"Symboliczne rozliczenie"

 

Ustawa, którą Sejm przyjął 6 marca, pozwala na pozbawianie stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej. Stopnie mogą być odbierane także pośmiertnie.

 

Nowe regulacje - jak napisano w uzasadnieniu - pozwolą na "zadośćuczynienie społeczeństwu polskiemu" i stanowić będą "symboliczne rozliczenie epoki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w której symptomatyczna była kariera wojskowa i polityczna Wojciecha Jaruzelskiego, współpracownika Informacji Wojskowej w okresie stalinowskim". Wykaz osób, które utraciły stopień wojskowy, ma ogłaszać prezydent w drodze obwieszczenia w "Monitorze Polskim”.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie