Rosyjscy śledczy zwrócili się do Londynu o pomoc prawną ws. córki Skripala

Świat
Rosyjscy śledczy zwrócili się do Londynu o pomoc prawną ws. córki Skripala
PAP/EPA/NEIL HALL

Rosyjski Komitet Śledczy zwrócił się do W. Brytanii o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym Julii Skripal, która wraz ze swym ojcem Siergiejem Skripalem padła ofiarą zamachu w angielskim Salisbury. Rosyjscy śledczy chcieliby otrzymać m.in. wyniki ekspertyz.

Jak poinformowała rzeczniczka Komitetu Śledczego Swietłana Pietrienko, komitet zwrócił się o pomoc prawną "w sprawie karnej wszczętej w sprawie próby zabicia obywatelki Federacji Rosyjskiej Julii Skripal" dokonanej na terenie W. Brytanii.

 

Kopia materiałów i wizja lokalna

 

Strona rosyjska zwraca się o przedstawienie kopii materiałów śledztwa w tej sprawie, w tym rezultatów wizji lokalnej miejsca, gdzie znaleziono nieprzytomną Julię Skripal, wyników jej badań lekarskich oraz ekspertyz przeprowadzonych przez brytyjskich śledczych.

 

Rosyjskie MSZ zażądało w środę od władz w Londynie dowodu, że to nie brytyjscy szpiedzy próbowali otruć Siergieja Skripala i jego córkę. W razie braku takiego dowodu Moskwa zagroziła, że potraktuje ten incydent jako próbę zamachu na życie rosyjskich obywateli.

 

W stanie krytycznym

 

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy 4 marca znaleziono ich nieprzytomnych w Salisbury w Anglii.

 

Władze brytyjskie uznały, że zostali oni zaatakowani opracowanym w Rosji za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym, określanym przez media nazwą Nowiczok. Wielka Brytania i w ślad za nią inne kraje europejskie zadecydowały o wydaleniu w reakcji na zamach w Salisbury łącznie ponad 140 dyplomatów Rosji.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie