Są podejrzani o wprowadzenie na rynek hurtowej ilości narkotyków. CBŚP zatrzymało kolejne osoby

Polska
Są podejrzani o wprowadzenie na rynek hurtowej ilości narkotyków. CBŚP zatrzymało kolejne osoby
CBŚP

Cztery osoby w wieku od 30 do 42 lat, podejrzane o magazynowanie, konfekcjonowanie oraz rozsyłanie narkotyków i dopalaczy zatrzymali w powiecie gliwickim funkcjonariusze katowickiego CBŚ i śląskiego oddziału straży granicznej.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz, to kolejne zatrzymania w ramach wspólnego śledztwa obu służb, dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie są podejrzani o kupowanie substancji psychotropowych, środków odurzających i tzw. dopalaczy oraz wprowadzanie ich do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

 

Policjanci znaleźli tzw. magazyn mobilny

 

 

Śledczy ustalili, że członkowie gangu wprowadzali do obrotu hurtowe ilości narkotyków i dopalaczy, rozprowadzając je wysyłkowo na terenie Polski i sąsiednich państw. Z dotychczas zabezpieczonych w tej sprawie substancji można było przygotować około 5 tys. działek marihuany oraz 100 tys. porcji innych substancji psychotropowych i psychoaktywnych.

 

W styczniu tego roku na terenie Republiki Czeskiej w ramach realizacji międzynarodowej pomocy prawnej przeszukano samochód i kilka lokali należących do podejrzanych, znajdując tzw. magazyn mobilny.

 

- W Ostrawie zabezpieczono 34 kilogramy 4 CMC, będącej syntetyczną substancją z grupy mefedronowej w postaci kryształów, które były ukryte w magazynie mobilnym. Z naszych ustaleń wynika, że ten towar również miał trafić na rynek europejski, w tym także polski - powiedziała kom. Iwona Jurkiewicz.

 

Czarnorynkowa wartość znalezionego w Czechach towaru to blisko 0,5 mln zł.

 

Kolejne działania przeprowadzono w marcu i wówczas zatrzymano kolejnych dwóch podejrzanych - pełniących rolę tzw. słupów. Według śledczych były to osoby, które założyły, a następnie udostępniły konta bankowe służące do prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu. Osobom tym przedstawiono właśnie takie zarzuty, stosując wobec nich dozór policyjny.

 

Osiemnastu podejrzanych

 

Czterej zatrzymani w ubiegłym tygodniu usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji - dopalaczy. Ponadto jedna z osób usłyszała zarzut tzw. prania pieniędzy. Zatrzymani przyznali się do stawianych zarzutów i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze. Po ogłoszeniu zarzutów zostali objęci środkiem zapobiegawczym w postaci dozoru policyjnego oraz poręczeniem majątkowym.

 

Dotychczas w sprawie przedstawiono łącznie 48 zarzutów 18 podejrzanym, z czego 8 osób tymczasowo aresztowano.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze