Była katalońska minister oddała się w ręce policji w Szkocji

Świat
Była katalońska minister oddała się w ręce policji w Szkocji
PAP/EPA/ANDY RAIN

Była członkini katalońskiego rządu Clara Ponsati, oskarżona w Hiszpanii o rebelię, oddała się w środę w ręce szkockiej policji. Ponsati była objęta europejskim nakazem aresztowania w związku z działaniami na rzecz niepodległości Katalonii.

Była minister edukacji w regionalnym katalońskim rządzie rano stawiła się na komisariacie w Edynburgu, gdzie została formalnie zatrzymana. Po południu stanęła przed tamtejszym sądem. BBC podaje, że została zwolniona za kaucją.

 

Wcześniej jej adwokat Aamer Anwar zapowiadał, że Ponsati będzie domagała się warunkowego zwolnienia przed rozprawą na temat ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii.

 

Oskarżona o rebelię i malwersację środków publicznych  

 

Ponsati, która jest wykładowczynią akademicką i ostatnio mieszka w Szkocji, w Hiszpanii jest oskarżona o "rebelię i malwersację środków publicznych w związku z organizacją referendum" w sprawie niepodległości Katalonii, które odbyło się 1 października 2017 roku.

 

Obrońca Ponsati podkreślał, że jego klientka odrzuca te oskarżenia, które według niej są równoznaczne z prześladowaniem politycznym. Była katalońska minister utrzymuje, że hiszpańskie sądy nie są w stanie zagwarantować jej praw.

 

W środę w internecie ruszyła zbiórka pieniędzy, by sfinansować prawników Katalonki. W ciągu kilku godzin udało się zebrać aż 155 tys. funtów.

 

Ponsati była w grupie sześciorga katalońskich proniepodległościowych polityków, którzy opuścili Hiszpanię, by uciec przed tamtejszym wymiarem sprawiedliwości i wobec których w piątek hiszpański Sąd Najwyższy ponownie wydał europejskie i międzynarodowe nakazy aresztowania.

 

Puigdemont zatrzymany w Niemczech  

 

Były premier Katalonii Carles Puigdemont, także objęty tymi nakazami, został w niedzielę zatrzymany w Niemczech, tuż po przekroczeniu granicy z Danią. Wcześniej przed prawie pięć miesięcy przebywał na uchodźctwie w Belgii.

 

Ponsati 30 października 2017 roku schroniła się w Belgii wraz z Puigdemontem i trzema byłymi ministrami. Nastąpiło to na skutek zdymisjonowania przez hiszpańskie władze centralne katalońskiego rządu i przejęcia kontroli nad regionem po jednostronnej deklaracji niepodległości przyjętej 27 października 2017 roku przez parlament Katalonii. Jednocześnie rozpoczęto śledztwa sądowe w sprawie działań niepodległościowych.

 

Na początku marca Ponsati ogłosiła, że przenosi się do Szkocji, by wykładać ekonomię i finanse na prestiżowym Uniwersytecie w St Andrews, gdzie pracowała do 2016 roku. Ponsati od lipca do końca października 2017 roku była odpowiedzialna za edukację w katalońskim rządzie.

 

W Szkocji otrzymała wsparcie od Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która podziela niepodległościowe aspiracje Katalończyków.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie