Zuckerberg odmówił składania zeznań ws. Cambridge Analytica. "Absolutnie zdumiewające"

Świat
Zuckerberg odmówił składania zeznań ws. Cambridge Analytica. "Absolutnie zdumiewające"
Wiki Media/Friesehamburg /CC BY-SA 4.0

Szef komisji Izby Gmin ds. cyfryzacji Damian Collins skrytykował we wtorek prezesa Facebooka Marka Zuckerberga, który postanowił, że nie będzie odpowiadał na pytania brytyjskich posłów w związku ze skandalem wokół firmy Cambridge Analytica.

Komisja Izby Gmin chciała przesłuchać Zuckerbega w związku wykorzystaniem danych użytkowników Facebooka przez Cambridge Analytica.

 

"Mają fundamentalne znaczenie"

 

- Jest to absolutnie zdumiewające, że Mark Zuckerberg nie jest gotów poddać się sam przesłuchaniu (...). To są pytania o znaczeniu fundamentalnym i (kwestie) niepokojące użytkowników Facebooka - powiedział Collins.

 

Wcześniej we wtorek media podały, że Zuckerberg nie stawi się sam przed komisją ds. cyfryzacji i mediów Izby Gmin, ale wydeleguje szefa technologii Facebooka Mike'a Schroepfera albo szefa produktu Chrisa Coxa.

 

- Apelujemy do niego (Zuckerberga -red.), by przemyślał to raz jeszcze, jeśli obchodzą go ludzie, którzy korzystają z usług jego firmy - dodał Collins.

 

Wykorzystywanie danych

 

W poniedziałek Zuckerbeg został zaproszony do złożenia zeznań przed komisją sądownictwa Senatu USA, czyli trzecim takim gremium w Kongresie, które zabiega o jego zeznania.

 

Wcześniej z takim zaproszeniem zwróciły się do szefa Facebooka komisja ds. energii i handlu Izby Reprezentantów i senacka komisja handlu.

 

Cambridge Analytica jest oskarżana m.in. o pozyskanie i wykorzystanie w celach komercyjnych danych 50 milionów osób zarejestrowanych na Facebooku (około 1/3 wszystkich użytkowników w Ameryce Północnej), które były następnie użyte w celu przewidywania ich decyzji wyborczych i wpływania na nie w kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie