Państwowa Komisja Wyborcza powołała 98 komisarzy wyborczych

Polska
Państwowa Komisja Wyborcza powołała 98 komisarzy wyborczych
Polsat News

Państwowa Komisja Wyborcza powołała 98 komisarzy wyborczych; zdecydowała też, że w uzasadnionych przypadkach komisarz może wyznaczyć urzędnika wyborczego, który czasowo będzie wykonywał zadania w innej gminie, niż gmina, w której został powołany.

Komisarze wyborczy zostali powołani w poniedziałek, na okres 5 lat.

 

Może wyznaczyć "urzędnika wyborczego"

 

PKW dokonało też zmiany w uchwale ws. określenia szczegółowego zakresu zadań urzędników wyborczych, sposobu ich realizacji oraz zasad wynagradzania za ich realizację, a także zasad zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego.

 

PKW zdecydowała, że "w uzasadnionych przypadkach komisarz wyborczy może wyznaczyć urzędnika wyborczego, który czasowo będzie wykonywał zadania w innej gminie, niż gmina, w której został powołany".

 

Nie więcej niż 7

 

PKW wprowadziło też zmianę, zgodnie z którą urzędników wyborczych powołuje się w liczbie: jednego w gminach do 5 tys. mieszkańców, dwóch w gminach do 50 tys. mieszkańców i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców, lecz nie więcej niż 7.

 

W ubiegłym tygodniu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił Państwowej Komisji Wyborczej 144 kandydatów na komisarzy wyborczych. Dodał, że resort spraw wewnętrznych i administracji otrzymał 722 zgłoszenia na komisarzy; część nie spełniała wymogów.

 

46 sędziów-kandydatów

 

Szefernaker wskazał, że wśród kandydatów, znalazło się m.in. 15 dotychczasowych komisarzy, 46 sędziów, 15 adwokatów, 32 radców prawnych, 6 pracowników samorządowych oraz 7 pracowników administracji rządowej.

 

Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje, że w każdej gminie działać będą urzędnicy wyborczy, powoływani przez szefa Krajowego Biura Wyborczego. Będą oni tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do zadań urzędników wyborczych należeć będzie m.in. przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych.

 

Miało być dwóch

 

Zgodnie z wcześniejszą uchwałą PKW w tej sprawie, w gminach do 20 tys. mieszkańców urzędników wyborczych miało być dwóch; w gminach do 50 tys. mieszkańców - trzech, a w większych gminach dodatkowo po jednym urzędniku na każde 50 tys. mieszkańców - ale nie więcej niż w sumie siedmiu. W miastach wojewódzkich lub powiatowych będzie powoływany dodatkowo jeszcze jeden urzędnik wyborczy.

 

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego, PKW powoła na pięcioletnią kadencję 100 komisarzy wyborczych spośród osób przedstawionych przez szefa MSWiA.

 

Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej. Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie