"Największy bankowy cyberprzestępca" zatrzymany przez policję. Miał ukraść 1,2 mld dolarów

Świat
"Największy bankowy cyberprzestępca" zatrzymany przez policję. Miał ukraść 1,2 mld dolarów
pixabay/AaronJOlson

Hiszpańska policja po czterech latach śledztwa zatrzymała Denisa K., Ukraińca, który miał kierować grupą cyberprzestępców. Przypisuje się im kradzież 1,2 mld dolarów z ponad 100 banków w 40 krajach, przy użyciu złośliwego oprogramowania Anunak i jego bardziej zaawansowanych wersji Carbanak i Cobalt. "Daily Mail" nazwało Ukraińca "największym bankowym cyberprzestępcą".

O zatrzymaniu podejrzanego poinformował Europol. Hiszpańska policja podczas dochodzenia otrzymała wsparcie m.in. od FBI, władz wielu krajów, w tym m.in. Rumunii, Białorusi i Tajwanu, a także największych firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

 

Hiszpańskie MSW uważa, że gang cyberprzestępców do 2015 roku współpracował z rosyjską mafią, a następnie związał się z mołdawskimi grupami przestępczymi.

 

Maile ze złośliwym oprogramowaniem

 

Przestępcy uzyskiwali dostęp do wewnętrznej sieci banku poprzez wysyłanie maili ze złośliwym oprogramowaniem do pracowników danej firmy. Dzięki temu, przejmowali kontrolę nad siecią i uzyskiwali zdalny dostęp do bankomatów i rachunków klientów.

 

Jednym ze sposobów okradania banków było zaprogramowanie bankomatów, by te zdalnie, o określonej godzinie wydawały pieniądze. Na "wyplute banknoty" czekali współpracownicy gangu.

 

Innym sposobem było też sztuczne zawyżanie salda rachunków lub przelewanie pieniędzy banku na kontrolowane przez siebie konta.

 

Inwestycje w kryptowaluty

 

Hakerzy prali pieniądze inwestując w kryptowaluty, a następnie kupowali za nie drogie nieruchomości i samochody.

 

Jak podała hiszpańska policja, członkowie gangu nie znali się, a kontakt utrzymywali przez internetowe czaty.

 

W rozmowie z "Bloomberg" inspektor Carlos Yuste przyznał, że "głowa została odcięta" i po zatrzymaniu Denisa K. gang będzie musiał znacznie ograniczyć swoją działalność.

 

Bloomberg, The Verge

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie