Związek Żołnierzy WP apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy degradacyjnej

Polska
Związek Żołnierzy WP apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy degradacyjnej
Pixabay/maciekde

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tzw. ustawy degradacyjnej. Według przedstawicieli Związku, ustawa ma na celu zemstę polityczną, godzi w honor i godność żołnierzy, a także w istniejący porządek konstytucyjny.

Tzw. ustawa degradacyjna zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Dotyczy to m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

 

- Szanowny panie prezydencie, prosimy pana o to, żeby pan tej haniebnej ustawy nie podpisał, ewentualnie odesłał ją do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział na konferencji prasowej prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk. Marek Bielec.

 

"Ustawa degradacyjna całkowicie upokarza żołnierzy"

 

Według niego, wprowadzenie tzw. ustawy degradacyjnej w życie "całkowicie upokarza żołnierzy". - A może lepiej byłoby nas (żołnierzy podlegających zapisom ustawy) w ogóle pozbawić obywatelstwa polskiego i wysłać gdziekolwiek? - pytał.

 

Obecna na konferencji prasowej córka gen. Jaruzelskiego, Monika Jaruzelska, apelowała, aby prezydent przed podpisaniem ustawy, spotkał się z "szeroko rozumianymi środowiskami wojskowymi", aby mogły one opowiedzieć o niebezpiecznych konsekwencjach tej ustawy.

 

- Również, panie prezydencie, chciałam prosić - ponieważ jest to koniecznie dla pańskiego środowiska politycznego - aby zdegradować mojego ojca, ale nie upokarzać jego byłych podwładnych, ich rodzin, i tych żołnierzy, którzy swoją służbę zaczęli po 1989 r. - powiedziała Jaruzelska.

 

Janusz Zemke (SLD) ocenił z kolei, że zapisy uchwalonej ustawy wprowadzają odpowiedzialność zbiorową oraz "nie pozwalają wielu ludziom się bronić".

 

"Apelujemy o wnikliwą analizę ustawy"

 

"Apelujemy do pana prezydenta, jako najwyższego zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, o wnikliwą oraz wszechstronną analizę uchwalonej ustawy i niedopuszczenie do wejścia w życie regulacji mających na celu zemstę polityczną oraz dyskredytowanie i pozbawianie żołnierskiej godności, honoru i praw słusznie nabytych" - czytamy w apelu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

 

Według Związku, "uchwalona ustawa godzi nie tylko w godność i honor żołnierzy, lecz także w istniejący porządek konstytucyjny i prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej", ponieważ "wprowadza nieujęty w Konstytucji RP tryb wymierzania kary pozbawienia stopnia wojskowego przez jeden z centralnych organów administracji publicznej". "Kara ta oznacza więcej niż degradacja, do której uprawnienie ma jedynie władza sądownicza" - podkreślono.

 

W apelu wskazano też, że "symboliczne rozliczenie się z okresem PRL-u" dotknęło tylko żołnierzy, a nie np. - jak wskazano - polityków.

 

Jaruzelska poinformowała w marcu, że podjęła decyzję o kandydowaniu w najbliższych wyborach samorządowych z list SLD. Wraz z z europosłem SLD Januszem Zemke postanowiła też powołać centrum monitorowania skutków ustawy degradacyjnej, po to, by "zobaczyć, jak ta ustawa może być szkodliwa dla wojska, dla rodzin wojskowych".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze