Zlot neonazistów w rocznicę urodzin Hitlera. Policja planuje "jedną z największych operacji"

Świat
Zlot neonazistów w rocznicę urodzin Hitlera. Policja planuje "jedną z największych operacji"
Facebook/Schild und Schwert Festival

W 129. rocznicę urodzin Adolfa Hitlera w niewielkim mieście Ostritz przy granicy z Polską ma się odbyć festiwal "Schild und Schwert" ("Tarcza i Miecz"), na który może przyjechać nawet kilka tysięcy neonazistów. Polska, niemiecka i czeska policja zapowiadają współpracę przy "jednej z największych operacji policji we Wschodniej Saksonii w ostatnich latach".

Festiwal "Schild und Schwert" ma być największą tego typu imprezą w Europie. Zlot odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia w kompleksie hotelowym Neißeblick. 20 kwietnia przypada 129. rocznica urodzin Adolfa Hitlera.


Jak podkreślili na Facebooku organizatorzy, "miejsce jest przystosowane dla 10 tys. osób. Wydarzenia na 6 tys. gości były już tam organizowane".


Planowane są koncerty i pokazy sztuk walki oraz wiece polityczne. Przemawiać mają politycy niemieckiej NPD (Narodowodemokratycznej Partii Niemiec).


Hotel, w którym odbędzie się zlot, znajduje się 50 metrów od granicy z Polską. Na profilu festiwalu na Facebooku napisano, że "jeśli chcesz wziąć ze sobą tanie papierosy, możesz to zrobić w sąsiednim kraju 5 minut od hotelu. Tankowanie i zakupy też są tańsze".


Organizatorzy zaznaczyli także, że każdy uczestnik będzie sprawdzany przez policję. "Upewnij się więc, że nie naruszasz żadnych przepisów" - uprzedzili.


Zachęcają również do rezerwowania noclegów w Polsce.

 

Impreza ma mieć charakter zamknięty. 

 

Fot. Google Maps


Kilkuset policjantów na służbie


Przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Urzędu Regionalnego Policji w Libercu i policji z Goerlitz spotkali się w związku z festiwalem w Ostritz.


Saksońska policja poinformowała, że ma to być "jedna z największych operacji policyjnych we Wschodniej Saksonii w ostatnich latach". Na służbie ma być kilkuset policjantów, także z innych krajów związkowych.


Polscy funkcjonariusze będą obserwować stację kolejową oraz most graniczny we wsi Krzewina Zgorzelecka.


Protesty przeciw imprezie neonazistów zapowiedzieli m.in. antyfaszyści.


Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", polscy neonaziści w rocznicę urodzin Hitlera planowali własne wydarzenie na Dolnym Śląsku "Noc tożsamości". Mieli jednak zaangażować się w organizację niemieckiej imprezy i stwierdzić, że jedno wydarzenie wystarczy.

 

polsatnews.pl, "Gazeta Wyborcza"

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie