Orły 2018 rozdane. "Cicha noc" najlepszym filmem

Kultura
Orły 2018 rozdane. "Cicha noc" najlepszym filmem
PAP/Stach Leszczyński

Piotr Domalewski, twórca "Cichej nocy", odebrał w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2018 za najlepszy film. Filmowiec otrzymał statuetki w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Reżyseria oraz Odkrycie Roku.

Film Domalewskiego okazał się lepszy od "Pokotu" Agnieszki Holland i Kasi Adamik oraz "Twojego Vincenta" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

 

"Cicha noc" Domalewskiego, który w poniedziałek odebrał także Orły za najlepszy scenariusz, reżyserię oraz w kategorii Odkrycie Roku, to jego fabularny debiut. Film opowiada o emigrancie Adamie, który wraca na święta do rodzinnego domu. 

 

"Cichą noc" doceniono także za najlepszy dźwięk (Jerzy Murawski, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński).

 

Nagrodzeni Ogrodnik i Boczarska

 

Dawid Ogrodnik i Magdalena Boczarska zostali laureatami Polskich Nagród Filmowych za role pierwszoplanowe w - kolejno - "Cichej nocy" Piotra Domalewskiego i "Sztuce kochania. Historii Michaliny Wisłockiej" Marii Sadowskiej.

 

To drugi Orzeł za główną rolę męską dla Ogrodnika. Poprzedniego dostał pięć lat temu za kreację w "Chce się żyć". W "Cichej nocy" aktor zagrał powracającego na święta do kraju emigranta Adama.

 

Boczarska Orłem została doceniona po raz pierwszy. Była to jednak jej druga nominacja - po tej za "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego (2011).

 

Suchora i Jakubik z nagrodami za role drugoplanowe

 

Nagrodzeni w kategoriach drugoplanowa rola kobieca i drugoplanowa rola męska Agnieszka Suchora i Arkadiusz Jakubik Jakubik wcielili się w "Cichej nocy" w rodziców powracającego do kraju na święta emigranta Adama.

 

Dla Suchory jest to pierwsza statuetka, a dla Jakubika już kolejny Orzeł - po tych za drugoplanowe kreacje w "Jestem mordercą" i "Chce się żyć". W tym roku aktor był nominowany także za drugoplanową kreację trenera w "Najlepszym" Łukasza Palkowskiego.

 

Radzimir Dębski ze statuetką 

 

Polską Nagrodę Filmową odebrali także przedstawiciele Gutek Film, dystrybutora "The Square" w reż. Rubena Ostlunda. Obraz został uznany za Najlepszy Film Europejski.

 

Orzeł za najlepszą muzykę powędrował do Radzimira Dębskiego za "Sztukę kochania. Historię Michaliny Wisłockiej" w reż. Marii Sadowskiej.

 

"Pianista" filmem 20-lecia

 

Piotr Sobociński jr. odebrał Orła za zdjęcia do "Cichej nocy", a za montaż docenione zostały Justyna Wierszyńska i Dorota Kobiela - za "Twojego Vincenta" w reż. Kobieli i Hugh Welchmana.

 

Nagroda najlepszego filmu na 20-lecie Orłów powędrowała w ręce twórców "Pianisty". Nagrodę odebrał witany owacją na stojąco Roman Polański.

 

Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie