Zakaz wystawiania martwych zwierząt u rzeźnika. Pierwsza taka decyzja we Włoszech

Świat
Zakaz wystawiania martwych zwierząt u rzeźnika. Pierwsza taka decyzja we Włoszech
Pixabay/alanjovan

W Neapolu wprowadzono zakaz wystawiania martwych zwierząt w witrynach sklepów mięsnych i na straganach rzeźników. Kara za złamanie tych przepisów wynosi 500 euro. To pierwsza taka decyzja we Włoszech.

W rozporządzeniu władz miejskich położono nacisk na potrzebę ochrony wrażliwości dzieci, bo - jak się zauważa - widok martwych zwierząt zwisających z rzeźniczych haków ma negatywny wpływ na ich sferę emocjonalną i rozwój psychiki.

 

Przedstawicielka zarządu miasta Roberta Gaeta wyjaśniła, że nie jest to tylko zwykły zakaz, ale przejaw "cywilizacyjnego zachowania".

 

"To okrucieństwo"

 

- Widok koźląt i jagniąt obdartych za skóry, zawieszonych głowami w dół w witrynach sklepów mięsnych to spektakl, który u wielu osób, zwłaszcza najmłodszych, wywołuje złe samopoczucie - podkreśliła szefowa wydziału do spraw polityki społecznej w urzędzie miasta. Zwróciła uwagę na to, że zakaz wprowadzono tuż przed Wielkanocą.

 

- A obchodom tych Świąt towarzyszy makabryczny zwyczaj eksponowania zwierząt z uboju. To okrucieństwo - zauważyła Gaeta.

 

"Małe gesty - oceniła reprezentantka władz miejskich - są miarą wrażliwości zbiorowości".

 

"Pierwszy krok ku zmianie cywilizacyjnej"

 

Stella Cervasio z urzędu ochrony praw zwierząt zauważyła, że również inne miasta powinny wziąć przykład z Neapolu. - To nie chodzi o to, by ukrywać te zwierzęta; to na razie pierwszy krok ku zmianie cywilizacyjnej - dodała.

 

Rzeźnicy mają obecnie dwa miesiące na zaskarżenie wprowadzonych w życie przepisów w sądzie administracyjnym regionu Kampania.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze