Pierwszy bezpośredni lot z Australii do Wielkiej Brytanii. Samolot leciał ponad 17 godzin

Świat
Pierwszy bezpośredni lot z Australii do Wielkiej Brytanii. Samolot leciał ponad 17 godzin
PAP/EPA/Brent Winstone / HANDOUT

Samolot, wykonujący pierwszy bezpośredni lot pasażerski na trasie Australia-Wielka Brytania, wylądował w niedzielę rano na lotnisku Heathrow w Londynie - podało BBC. Lot z Perth na zachodzie Australii trwał nieco ponad 17 godzin.

W tym czasie Boeing 787-9 Dreamliner australijskich linii lotniczych Qantas z ponad 200 pasażerami i 16 członkami załogi na pokładzie pokonał 14 498 km. Jak pisze BBC, maszyna wykorzystana podczas lotu jest dwa razy bardziej energooszczędna niż Boeing 747.

 

Dzięki temu, że nie było międzylądowań w Singapurze lub na Bliskim Wschodzie czas lotu został skrócony o ok. trzy godziny - wskazuje agencja Reutera.

 

"Historyczny dzień dla lotnictwa" 

 

Był to drugi pod względem długości lot na świecie po połączeniu oferowanym przez katarskie linie Qatar Airways z Ad-Dauhy do Auckland w Nowej Zelandii. Trasa ta liczy 14 529 km i jest o 31 km dłuższa niż pokonana w nocy z soboty na niedzielę przez maszynę australijskiego przewoźnika.

 

Szef Qantas Alan Joyce nazwał nowe połączenie z Perth do Londynu "trasą przełomową". To "historyczny dzień dla lotnictwa" - dodał. Przypomniał, że najwcześniejsze loty Qantas na trasie między Australią a Wielką Brytanią, nazywanej trasą kangurów, trwały cztery dni i obejmowały siedem przystanków.

 

Specjalne urządzenia, które rejestrowały stan psychiczny pasażerów

 

Według australijskich mediów niektórzy pasażerowie lotu QF9 zgodzili się podzielić się z naukowcami z uniwersytetu w Sydney danymi na temat swego snu i aktywności podczas kilkunastogodzinnego lotu. Zostali wyposażeni w specjalne monitory i urządzenia, które rejestrowały również ich stan psychiczny, to ile zjedli i jak byli nawodnieni.

 

Władze stanu Australia Zachodnia liczą, że dzięki temu nowemu bezpośredniemu połączeniu wzrośnie liczba turystów odwiedzających ten region.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie