Opozycjoniści zatrzymani na Białorusi wyszli na wolność

Świat
Opozycjoniści zatrzymani na Białorusi wyszli na wolność
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Opozycjoniści zatrzymani w ostatnich dniach w związku z planowanym udziałem w nieuzgodnionej z władzami demonstracji zostali wypuszczeni na wolność. Z aresztu wyszli m.in. Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu.

Według informacji przekazanych w niedzielę wieczorem przez niezależne media na wolności są już także Wiaczasłau Siuczyk, Jauhien Afnahiel, Maksim Winiarski i Leanid Kułakow.

 

W niedzielę na Białorusi środowiska opozycyjne i niezależne świętowały Dzień Wolności i 100. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową, pierwsze narodowe państwo białoruskie.

 

Władze wydały zgodę na mityngi i koncerty w różnych miejscowościach, w tym w Mińsku, nie zgodziły się jednak na przemarsz ulicami stolicy, do udziału w którym wzywał Statkiewicz.

 

Zatrzymani dziennikarze i obrońcy praw człowieka

 

Od środy napływały informacje o zatrzymaniach i karach aresztu dla opozycjonistów i działaczy zaangażowanych w organizację marszu. Tuż przed jego planowanym rozpoczęciem w niedzielę na placu Jakuba Kołasa w Mińsku milicja zatrzymała kilkadziesiąt osób, w tym dziennikarzy Biełsatu i obrońców praw człowieka.

 

O zwolnieniu z posterunku milicji większości osób zatrzymanych w niedzielę na placu Kołasa poinformowano w niedzielę po południu.

 

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy podało, że w trakcie niedzielnych obchodów zatrzymano siedmioro dziennikarzy. Wszystkich zwolniono w ciągu kilku godzin.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie