Skripal miał prosić Putina o ułaskawienie. Rzecznik Kremla zaprzecza

Świat
Skripal miał prosić Putina o ułaskawienie. Rzecznik Kremla zaprzecza
AP

Skripal napisał do Putina, prosząc go o pełne ułaskawienia i pozwolenie na odwiedzenie Rosji - powiedział w BBC jego przyjaciel ze szkolnych lat, Władomir Timoszkow. Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, odpowiadając na pytanie agencji RIA-Nowosti, powiedział, że żadnego listu od Skripala nie otrzymano.

Timoszkow w opublikowanym w sobotę wywiadzie dodał, że Skripal chciał odwiedzić matkę, brata i innych krewnych.

 

Timoszkow powiedział BBC, że skontaktował się ze Skripalem w 2012 r. za pośrednictwem jego córki Julii, która również padłą ofiarą zamachu w Salisbury. Skripal miał zapewniać, że nie uważa się za zdrajcę, ponieważ "przysięgę złożył socjalistycznej ojczyźnie, Związkowi Radzieckiemu, a nie Rosji". Dodał, że mimo to Skripal żałował, że został podwójnym agentem, bo bardzo skomplikowało mu to życie.

 

Skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz W. Brytanii

 

W 2006 roku Skripal, były pułkownik GRU, został skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz W. Brytanii; cztery lata później został objęty wymianą szpiegów. Po przybyciu do W. Brytanii zamieszkał w Salisbury na południowy zachód od Londynu.

 

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury. W toku śledztwa, prowadzonego z udziałem m.in. policyjnych sił antyterrorystycznych i wojskowych ekspertów ds. broni chemicznej, odkryto, że do próby otrucia Skripala i jego córki wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

 

PAP

mic/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie