Słowacki parlament zawiesił debatę ws. wotum zaufania dla rządu

Polska
Słowacki parlament zawiesił debatę ws. wotum zaufania dla rządu
PAP/EPA/JAKUB GAVLAK
Kandydat na nowego premiera Peter Pellegrini odbiera nominację z rąk prezydenta Andreja Kiski.

Słowacki parlament zawiesił w piątek debatę na temat udzielenia wotum zaufania nowemu rządowi premiera Petera Pellegriniego z partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) i nie głosował w tej sprawie. Debata zostanie wznowiona w poniedziałek.

Obrady przerwano o godzinie 16 zgodnie z wcześniejszą decyzją, że posłowie nie będą pracować pod naciskiem ulicznych demonstracji.

 

Demonstracje "O uczciwą Słowację"


Demonstracje organizowane pod hasłem "O uczciwą Słowację" zostały wprawdzie odwołane w Bratysławie, ale odbywały się w innych słowackich miastach. Przez stolicę przeszedł marsz milczenia, który zwołali studenci szkół wyższych.

Pellegrini został mianowany premierem przez prezydenta Andreja Kiskę po tym, gdy ze stanowiska szefa rządu ustąpił przewodniczący Smer-SD Robert Fico. Nowy gabinet utworzyła dotychczasowa koalicja tego ugrupowania ze Słowacką Partią Narodową (SNS) oraz grupującą Słowaków i Węgrów partią Most-Hid.

 

Pellegrini oświadczył deputowanym, że nie prosi o zwyczajowe 100 dni na zapoznanie się ze stanem resortów. Obiecał przedsięwzięcia na rzecz poprawy poziomu życia i ograniczenia biurokracji. Zadeklarował, że zasadniczym obowiązkiem nowego rządu jest wyjaśnienie dokonanego pod koniec lutego zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Zbrodnia ta wywołała na Słowacji kryzys polityczny, którego jednym ze skutków była dymisja Fico.

 

"Rząd musi zacząć pracować natychmiast"

 

Pellegrini stanowczo odrzucił opinie, że Słowacja „jest czarną dziurą w Europie”. „Naprawa negatywnego obrazu Słowacji, który został wytworzony, będzie moim priorytetem. Słowacja jest demokratycznym, pełnym sukcesu i nowoczesnym krajem, a nowy rząd jest gwarancją oczywistej proeuropejskiej orientacji” - mówił premier i dodał: „To niefortunne, jeśli opozycja w dążeniu do władzy powoduje bezprecedensową szkodę na arenie międzynarodowej”.

 

Pellegrini zaznaczył, że jego gabinet przejmuje deklarację programową rządu Fico. - Ten rząd musi zacząć pracować natychmiast, nie ma czasu zajmować się sam sobą lub przerabiać jakieś dokumenty. Chcemy tę deklarację programową zrealizować aż do końca. Dlatego na posiedzeniu rządu uchwalimy taką samą deklarację programową, jaką rząd już raz uchwalił, nawet jeśli są tam kwestie nieaktualne lub zrealizowane - wyjaśnił premier.

 

Pellegrini podziękował prezydentowi Kisce i swojemu poprzednikowi Fico, obiecując, że zawsze będzie respektować wolność słowa i działalność dziennikarzy śledczych.

 

Zabójstwo dziennikarza śledczego

 

Do zabójstwa Kuciaka nawiązał w trakcie debaty przewodniczący antykorupcyjnego ruchu Zwykli Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igor Matovicz. Pellegriniego nazwał marionetką w rękach Fico. „Przemalowali ośmiornicę, upudrowali trupa. Nic się nie zmieni. Polityka powinna dotyczyć służby ludziom. Wy z polityki zrobiliście biznes dla siebie i swoich sponsorów” - mówił.

Przemawiając prezentował fotografię zastrzelonego dziennikarza i jego partnerki. Ponieważ w słowackim parlamencie posługiwanie się przez mówcę pomocami wizualnymi jest prawnie zakazane, Matovicz został wykluczony z udziału w obecnej sesji.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie