Rosja planuje zmniejszyć wydatki na obronę

Świat
Rosja planuje zmniejszyć wydatki na obronę
Flickr/Dmitry Terekhov

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział w piątek w wywiadzie dla telewizji RT, że budżet wojskowy Rosji zostanie zmniejszony. Rosja - mówił Pieskow - planuje wydatki na obronę poniżej 3 proc. PKB w ciągu pięciu lat.

- W ciągu pięciu lat zamierzamy wydawać na cele obronne i na produkcję uzbrojenia poniżej 3 proc. naszego PKB - powiedział Pieskow. Podkreślił, że "nie można tego porównać" z tego rodzaju wydatkami Stanów Zjednoczonych.

 

Pieskow powiedział, odwołując się do wypowiedzi prezydenta Władimira Putina, iż Rosja nie zamierza angażować się w wyścig zbrojeń. - Jest to podstawowa deklaracja, którą powinniśmy uwzględniać - oświadczył.

 

Ocenił, że nowe rosyjskie uzbrojenie, o którym Putin mówił w orędziu do parlamentu Rosji 1 marca, zwróciło uwagę społeczności międzynarodowej.

 

Bezpieczeństwo międzynarodowe i rozbrojenie

 

- Jeśli przeanalizować reakcję kompetentnych organów wspólnoty międzynarodowej, to widoczne jest pewne zrozumienie, iż konieczne są pilne rozmowy na temat bezpieczeństwa międzynarodowego i nawet rozbrojenia - powiedział rzecznik Kremla.

 

Powtórzył on wcześniejszą argumentację Rosji - przywołaną także przez Putina w orędziu - iż Moskwę zmusiła do działania decyzja USA o wycofaniu się z traktatu o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej. - W rezultacie jedynym sposobem było zademonstrowanie, że w każdym wypadku - nie bacząc na próby naszych oponentów w tej kwestii, by stworzyć tarczę przeciwrakietową - Rosja zdoła zapewnić system wzajemnego powstrzymywania - powiedział Pieskow.

 

W orędziu do Zgromadzenia Federalnego, czyli obu izb parlamentu Rosji, Putin 1 marca zaprezentował nowe rodzaje broni zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych, które - jak utrzymywał - zostały opracowane lub przetestowane przez Rosję.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze