Mieszkańcy holenderskiego Barneveld pozbyli się latarni świecących na czerwono. Pomagały nietoperzom

Świat
Mieszkańcy holenderskiego Barneveld pozbyli się latarni świecących na czerwono. Pomagały nietoperzom
Frank van der Lubbe/Twitter.com

Oświetlenie w czerwonym kolorze władze holenderskiego Barneveld wprowadziły dla dobra nietoperzy, które tamtędy przelatują. Niedawno uchwalone przepisy wymagają ochrony tych zwierząt. Czerwone oświetlenie mniej razi nietoperze, a dzielnica Nesciostraat leży na trasach ich przelotu. Mieszkańcy uznali jednak, że ten kolor światła obniża wartość nieruchomości w okolicy.

Mieszkańcy Nesciostraat w 65-tysięcznym Barneveld w środkowej Holandii od połowy lutego mieli ulicę oświetloną czerwonym światłem, co uważali za bardziej stosowne dla "czerwonej dzielnicy" Amsterdamu niż osiedli mieszkaniowych. Twierdzili, że zmniejsza to wartość ich nieruchomości.

 

Czerwone latarnie wyłączono w piątek.

 

Wrażliwe oczy

 

W zeszłym roku naukowcy z Holenderskiego Instytutu Ekologii stwierdzili, że oczy nietoperzy są zbyt wrażliwe na niebieskie pasmo widma i promienie ultrafioletowe, ale o wiele lepiej radzą sobie ze światłem pomarańczowym i czerwonym.

 

Raport zakończyli zaleceniem: "aby ograniczyć negatywne dla nietoperzy działanie nocnego oświetlenia, należy unikać światła białego i zielonego w ich naturalnym habitacie lub w jego pobliżu, a jeśli zachodzi konieczność oświetlania, można stosować światło czerwone".

 

Jak powiedział lokalnemu radiu rzecznik miasta, trwają obecnie rozmowy z obrońcami przyrody, jak rozwiązać powstały w Barneveld konflikt.

 

 

 

PAP

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie