Ukraina: jest zgoda na aresztowanie Nadii Sawczenko

Świat

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy pozbawiła w czwartek immunitetu poselskiego i zgodziła się na aresztowanie deputowanej Nadii Sawczenko. Śledczy Prokuratury Generalnej Ukrainy przedstawił w czwartek pozbawionej immunitetu zarzuty złamania prawa w związku z podejrzeniem o przygotowywanie ataków terrorystycznych.

Stało się to kilkanaście minut po tym, jak Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zgodziła się na odebranie jej immunitetu, aresztowanie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

 

Sawczenko usłyszała zarzuty w kuluarach Rady Najwyższej, a na prośbę śledczego o udanie się na przesłuchanie do siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) spytała, czy może pójść tam pieszo. Gdy usłyszała „tak”, w towarzystwie śledczego i tłumu dziennikarzy i zwolenników, spokojnie udała się tam, krocząc głównymi ulicami Kijowa.

 

"Niezbite dowody"

 

Sawczenko to była lotniczka wojskowa i posłanka, która niemal dwa lata spędziła w rosyjskich aresztach, w związku z czym obwołana została bohaterką narodową. Po uwolnieniu i powrocie na Ukrainę w 2016 roku objęła mandat deputowanej.

 

Prokurator Generalny Jurij Łucenko oświadczył wcześniej w parlamencie, że śledczy dysponują "niezbitymi dowodami", iż Sawczenko planowała przeprowadzenie zamachu terrorystycznego w siedzibie Rady Najwyższej. W ubiegłym tygodniu prokurator skierował do deputowanych wniosek o zgodę na pozbawienie Sawczenko immunitetu, aresztowanie i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze