"Rz": czarne chmury nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi

Biznes
"Rz": czarne chmury nad Pracowniczymi Planami Kapitałowymi
PIVISO/Flickr.com/public domain

Projekt reformy emerytalnej spotkał się z krytyką, ale i tak ma ona wejść w życie w 2019 roku - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". "Pracownicze plany kapitałowe (PPK) nie rozwiązują problemu niskich świadczeń emerytalnych. Można z niemal całkowitą pewnością założyć, że pracownicy o niskich dochodach podejmą działania mające na celu uniknięcie PPK - uważa NSZZ »Solidarność«" - czytamy.

To jeden z licznych krytycznych głosów pod adresem projektu o pracowniczych planach kapitałowych - pisze "Rz". W artykule przytoczone są opinie NBP, KNF, prezydent Konfederacji Lewiatan Henryki Bochniarz oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

 

Furtka w razie problemów

 

"Ministerstwo Finansów nie zamierza się ugiąć pod ciężarem krytyki" - wskazała gazeta.

 

- Obecnie nie przewidujemy zmiany terminu wejścia w życie proponowanych regulacji - powiedział "Rzeczpospolitej" Krystian Mazur z Biura Komunikacji i Promocji ministerstwa.

 

Resort przewiduje jednak furtkę na wypadek problemów - twierdzi "Rz". "Wprowadzenie PPK wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi i infrastruktury ze strony PFR" - tłumaczy Mazur. - Gdyby się okazało, że dla wypracowania kompromisu wobec zgłaszanych postulatów, potrzebna będzie dłuższa dyskusja, być może rozważone zostanie dłuższe vacatio legis dla niektórych rozwiązań - cytuje go dziennik. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie