Premier Morawiecki w Brukseli. "Potrzebujemy mocnej i bardziej solidarnej Europy"

Świat

- Potrzebujemy Europy mocniejszej, inteligentnej i solidarnej - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że odpowiedzią na współczesne wyzwania nie może być jedynie hasło "więcej Europy", zaś wśród obywateli UE narasta eurosceptycyzm.

Przed rozpoczynającym się w czwartek, dwudniowym szczytem UE szef polskiego rządu wziął udział w konferencji "The Brussels Summit: A Future for Europe", zorganizowanej przez Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, i spotkał się z polskimi europosłami tej frakcji w Parlamencie Europejskim (do których należą m.in. członkowie PiS).

 

"Aby wprowadzić euro trzeba doprowadzić do większej zbieżności gospodarek"

 

Biorąc pod uwagę sytuację różnych państw członkowskich oraz kształtowania się UE, trzeba przyznać, że Europa potrzebuje „nowej wizji” wprowadzanej krok po kroku - ocenił Morawiecki. Podkreślił, że UE została zbudowana na wspólnym rynku, którego kondycja w ostatnim czasie zaczęła się pogarszać, m.in. w zakresie przepływu usług. Zaapelował o zwiększenie swobody tego przepływu.

 

Ocenił, że Europa potrzebuje nowego myślenia o strefie euro i „odważnym jest twierdzenie”, że wspólna waluta i strefa euro to optymalne rozwiązanie. - Pojawia się pytanie, dlaczego np. Polska nie jest w strefie euro? Ja na to pytanie zawsze odpowiadam następująco - najpierw trzeba rozwiązać określone problemy, które są ewidentne w strefie euro - powiedział Morawiecki.

 

Zaznaczył, że aby mówić o rozszerzeniu strefy euro, należy doprowadzić do dużo większej zbieżności i konwergencji gospodarek poszczególnych państw.

 

"Potrzebna jest lepsza ochrona granic"

 

Wśród innych wyzwań wymienił ochronę granic. - Europie potrzebna jest lepsza ochrona granic, a także zapewnienie większego bezpieczeństwa na całym terytorium UE - mówił Morawiecki.

 

Ocenił, że wśród obywateli narasta poczucie braku bezpieczeństwa, a także, że trzeba odpowiedzieć na takie zamachy jak w Salisbury (gdzie doszło do próby otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki - red.). W tym kontekście Morawiecki wspomniał o stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO), która ma - jak podkreślił - służyć zwiększaniu wspólnych wydatków w tym zakresie.

 

- Jesteśmy przekonani, że nie tylko należy wzmocnić dotychczasową współpracę, ale też stworzyć dodatkowe, uzupełniające w stosunku do NATO narzędzia - dodał premier.

 

"Ludzie czują się poirytowani"

 

Morawiecki powiedział również, że wśród obywateli państw UE wspólnym mianownikiem jest także poczucie niesprawiedliwości. - Ludzie coraz częściej czują się poirytowani i zdenerwowani tym, co widzą w Europie, i w związku z tym są coraz mniej proeuropejscy w swoim podejściu, mniej niż 10 czy 20 lat temu - ocenił.

 

Premier wskazał, że trzeba opracować wspólne europejskie narzędzie, które pomogłoby wyeliminować np. raje podatkowe. Jak dodał, w Polsce jest silne poczucie, że niektóre zamożne firmy nie płacą podatków zgodnie z przynależnością terytorialną.

 

- Również w moim kraju istnieje narastające poczucie braku sprawiedliwości, stąd też pojawiły się u nas określone reformy i oczekiwalibyśmy większego zrozumienia dla tych reform wśród naszych partnerów w innych krajach - powiedział Morawiecki, nawiązując do zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

 

"Brukselskie instytucje nie są w stanie działać szybko"

 

- Uważam, że powinno to być o wiele lepiej i głębiej rozumiane przez naszych partnerów w innych krajach, naprawdę trzeba przeżyć te 50 lat komunizmu, żeby zrozumieć, na czym ta sytuacja polega - podkreślił, mówiąc o braku weryfikacji systemu sprawiedliwości i sędziów po 1989 roku w Polsce.

 

Jak ocenił, nie ma jednego, wspólnego i dobrego rozwiązania w kwestii nowej wizji Europy. Morawiecki podkreślił, że w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości należy reagować szybko. - Brukselskie instytucje, z całym moim szacunkiem, można o nich dużo dobrego powiedzieć, ale na pewno nie są w stanie działać i odpowiadać szybko i z tego punktu widzenia musimy ponownie zastanowić się nad tym, jak znaleźć szybciej rozwiązania w takim zakresie jak podatek cyfrowy - mówił Morawiecki.

 

- Potrzebujemy Europy mocniejszej, bardziej inteligentnej, bardziej solidarnej - powiedział szef polskiego rządu.

 

Morawiecki ocenił, że w kwestii nowych reform należy być otwartym i zrozumieć różne podejścia. - Nowe wyzwania przed nami. Jest bardzo dużo niepewności, poczucia zagrożenia, poczucia nierówności wśród społeczeństw. Musimy odpowiedzieć na te wszystkie wyzwania i nie może to być automatyczna odpowiedź: "więcej Europy". To sprawdzało się w latach 90., może 80. Myślę, że to nie może być jedyna odpowiedź na wyzwania dzisiejszego świata - zakończył swoje wystąpienie Morawiecki.

 

PAP

 

Autor zdjęcia: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie