Eksperci ONZ wzywają Polskę do odrzucenia projektu "Stop Aborcji". "Narusza godność kobiet"

Świat
Eksperci ONZ wzywają Polskę do odrzucenia projektu "Stop Aborcji". "Narusza godność kobiet"
Polsat News

Próby zaostrzenia prawa do przerywania ciąży mogą "naruszyć równość kobiet, ich godność (...) poprzez ograniczenie ich praw do życia intymnego i zdrowia" - argumentują eksperci ONZ. Podkreślają, że przymus donoszenia ciąży w każdych okolicznościach narusza prawa człowieka. Zwracają też uwagę, że Polska to kraj który "ma już jeden z najbardziej restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych w Europie".

"Grupa robocza Narodów Zjednoczonych ds. Dyskryminacji Kobiet wezwała polski parlament do odrzucenia projektu ustawy, który ma być procedowany w tym tygodniu, i który zakazywałby aborcji w sytuacjach poważnej anomalii płodowej, jednej trzech podstaw prawnych do rozwiązania ciąży dostępnych w kraju, który ma już jedno z najbardziej restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych w Europie" - głosi komunikat zamieszczony na stronie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

 

Eksperci podkreślili w nim, że próby zaostrzenia prawa do przerywania ciąży mogą "naruszyć równość kobiet, ich godność, autonomię i integralność cielesną, poprzez ograniczenie ich praw do życia intymnego i zdrowia oraz narażając je na okrutne i nieludzkie traktowanie". Podkreślili także, że przymus donoszenia ciąży w każdych okolicznościach narusza prawa człowieka.

 

Grupa ONZ ds. dyskryminacji kobiet wezwała Sejm i Senat do "poszanowania praw kobiet do samodzielnego podejmowania decyzji dot. ich własnych ciał i praw reprodukcyjnych". 

 

"Czarny Piątek"

 

W środę odwołano najbliższe dwa posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, podczas których - jak powiedziała pełnomocniczka obywatelskiego komitetu inicjatywy ustawodawczej Kaja Godek - miał być złożony wniosek o niezwłoczne rozpatrzenie tego projektu ("Zatrzymaj aborcję") przez komisję".

 

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

 

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

W związku z pozytywnym zaopiniowaniem przez sejmową komisję projektu "Zatrzymać aborcję", znoszącego możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu, przeciwnicy zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej na 23 marca zapowiedzieli wielki protest - "Czarny Piątek" pod hasłem "Jedziemy na Warszawę".

 

polsatnews.pl 

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie