Prezydent Słowacji zaakceptował skład nowego rządu. Premier Fico ustąpił po zabójstwie dziennikarza

Świat
Prezydent Słowacji zaakceptował skład nowego rządu. Premier Fico ustąpił po zabójstwie dziennikarza
Reuters
Prezydent Słowacji Andrej Kiska

Prezydent Słowacji Andrej Kiska zapowiedział w środę, że w czwartek mianuje nowy rząd premiera Petera Pellegriniego z partii Kierunek- Socjaldemokracja (Smer-SD) i w ten sposób zrealizuje swą obietnicę przeprowadzenia państwa przez obecny kryzys polityczny.

Kryzys, który doprowadził do ustąpienia przewodniczącego Smer-SD Roberta Fico ze stanowiska premiera, został wywołany dokonanym pod koniec lutego zabójstwem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego partnerki Martiny Kusznirovej. Kiska odrzucił we wtorek pierwszy przedstawiony mu przez Pellegriniego skład rządu, zaznaczając, że znalazły się w nim osoby o kontrowersyjnych powiązaniach osobistych. Polecił przy tym Pellegriniemu, by do piątku ustalił nowy skład gabinetu.

 

"Wykorzystałem swoje uprawnienia prezydenta Słowacji"

 

- Obiecałem społeczeństwu, że jako głowa państwa jestem gotów przeprowadzić kraj przez kryzys polityczny i złożoną sytuację po śmierci dwojga młodych ludzi. Świadomy tej odpowiedzialności wykorzystałem swoje uprawnienia prezydenta Republiki Słowackiej aż po granicę konstytucyjnych zwyczajów i możliwości, które daje mi konstytucja - oświadczył Kiska.

 

-Dziś pan Pelegrini przedstawił mi nowy projekt, potem rozmawiałem ze wszystkimi trzema kandydatami i dwiema kandydatkami na nowych ministrów. Na podstawie tych rozmów podjąłem decyzję, że jutro mianuję pana Pellegriniego na premiera i następnie zaakceptuję jego propozycję wymiany członków gabinetu - zadeklarował prezydent.

 

"Nowy rząd musi zdobyć społeczne zaufanie"

 

- Nie jestem na sto procent zadowolony ze składu nowego rządu. Jednak jako głowa państwa nie przekroczę granicy ustalonej konstytucją i konstytucyjnymi zwyczajami. Słowacja jest demokracją parlamentarną, a poparcie dla rządu pod kierunkiem pana Pellegriniego wyraziła większość deputowanych. Żaden inny polityk nie informował mnie o istnieniu innej większości parlamentarnej czy o rozmowach o innej większości parlamentarnej - wskazał Kiska, sygnalizując w ten sposób, że nie liczy na skuteczne działania opozycji w kierunku stworzenia alternatywy dla obecnej koalicji.

 

Jak podkreślił, znacznie istotniejsze niż uzyskanie parlamentarnej większości będą dla nowego rządu starania o społeczne zaufanie, a "w obecnej napiętej atmosferze będzie to bardzo trudne zadanie".

 

Nowy premier, wicepremier i czterej ministrowie

 

Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać dotychczasowy minister zdrowia Tomasz Drucker. Po spotkaniu z prezydentem ujawnił on, że rozmawiano między innymi o szefie słowackiej policji Tiborze Gaszparze, na którego odejście istnieje znaczna presja społeczna. Drucker powiedział dziennikarzom, że rozwiąże ten problem w krótkim czasie. Poprzedniego kandydata na szefa MSW prezydent odrzucił.

 

Po dymisji Fico rządząca od wyborów w 2016 roku koalicja trzech partii zaproponowała w poniedziałek skład nowego rządu, który zgodnie z życzeniem prezydenta potem skorygowano. Zmiany będą dotyczyć obsady stanowisk premiera, jednego z wicepremierów i czterech ministrów.

 

Reprezentujących Smer-SD ministrów - ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliniaka i ministra kultury Marka Madiaricza - zastąpić mają ich partyjni koledzy: Drucker i Liubica Laszszakova, z wykształcenia dziennikarka, a obecnie szefowa Smer-SD na okręg bańskobystrzycki. Richard Raszi z tego samego ugrupowania ma przejąć po Pellegrinim funkcję wicepremiera do spraw inwestycji i informatyzacji. Ministrem zdrowia na miejsce Druckera ma zostać zaproponowana również przez Smer-SD Andrea Kalavska, dotychczasowa sekretarz stanu w tym resorcie.

 

Zabójstwo dziennikarza

 

Miejsce dotychczasowej minister sprawiedliwości Lucii Żitnianskiej z grupującej Węgrów i Słowaków partii Most-Hid ma zająć obecny przewodniczący klubu poselskiego tego ugrupowania Gabor Gal. Koalicjanci zgodzili się także, by piastujący urząd ministra środowiska Laszlo Solymos z Most-Hid otrzymał dodatkowo stanowisko wicepremiera. Nie będzie natomiast zmian personalnych w resortach obsadzonych przez będącą trzecim ugrupowaniem koalicji rządowej Słowacką Partię Narodową (SNS).

 

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni Kuciak został między 22 i 25 lutego zastrzelony wraz z 27-letnią Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji. Za najbardziej prawdopodobny motyw tej zbrodni policja uznaje zawodową działalność Kuciaka.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie