Prezydent Peru złożył rezygnację w Kongresie Republiki. Oskarżany jest o kupowanie głosów wyborców

Świat
Prezydent Peru złożył rezygnację w Kongresie Republiki. Oskarżany jest o kupowanie głosów wyborców
Wikimedia Commons/zaprzysiężenie prezydenta Pedra Pabla Kuczynski'ego

Na dzień przed czwartkowym głosowaniem w sprawie impeachmentu prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski złożył rezygnację w Kongresie Republiki. W środę wieczorem potwierdził swoją rezygnację w orędziu.

Nie jest jasne, czy kontrolowany przez opozycję Kongres Republiki zaakceptuje rezygnację prezydenta czy będzie kontynuował procedurę impeachmentu, zmuszając go do natychmiastowego odejścia z urzędu z powodu "moralnej niezdolności" do rządzenia - zaznacza Reuters.

 

Lukratywne posady w zamian za głos


We wtorek prawicowa partia Siła Ludowa (FP) przedstawiła nagrania, na których parlamentarzyści oraz urzędnik rządowy oferują lukratywne państwowe kontrakty w zamian za głosowanie w czwartek przeciwko impeachmentowi prezydenta.

 

Centroprawicowa partia Kuczynskiego Peruwiańczycy na rzecz Zmiany (PPK) zwolniła urzędnika, który składał nielegalne propozycje. W ocenie peruwiańskiej premier Mercedes Araoz Fernadez nagrania są częścią kampanii mającej pozbawić Kuczynskiego urzędu, a na żadnym z nich nie występują ministrowie.

 

Jak wskazuje jednak Reuters, w środę nawet niektórzy parlamentarzyści rządzącej partii wzywali prezydenta do złożenia rezygnacji i zapowiadali, że w czwartek będą głosować za pozbawieniem go urzędu.

 

Związki z brazylijskim gigantem budowlanym

 

W grudniu parlament Peru nie zgodził się na usunięcie z urzędu Kuczynskiego, podejrzanego o niejasne związku z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków. Prezydent uniknął impeachmentu dzięki zaledwie ośmiu głosom deputowanych z Siły Ludowej, którą kieruje Keiko Fujimori, córka byłego prezydenta Alberto Fujimoriego.

 

Fujimori, który został uwięziony za łamanie praw człowieka i korupcję, otrzymał ułaskawienie prezydenckie trzy dni po grudniowym głosowaniu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie