Prezydent Poznania ma otworzyć całodobowy gabinet ginekologiczny. "Fachowa pomoc bez moralizowania"

Polska
Prezydent Poznania ma otworzyć całodobowy gabinet ginekologiczny. "Fachowa pomoc bez moralizowania"
Polsat News

O pomyśle utworzenia gabinetu ginekologicznego, który będzie czynny 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiadomił na Facebooku. "Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego" - poinformował na Facebooku.

Jak dodał, "poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy". 

 

- Pacjentki otrzymają tam fachową poradę i pomoc medyczną, bez pouczania czy moralizowania - mówi prezydent Jaśkowiak.

 

 

Inicjatywa wzbudziła zainteresowanie internautów. Post zalajkowało już trzy tysiące osób, rozgorzała też dyskusja pod nim. Internautki dopytują o szczegóły pomysłu.

 

- Zasady tego projektu są w opracowaniu, ale założeniem jest bezpłatna pomoc pacjentkom, z utrzymaniem po stronie Miasta - odpisał prezydent jednej z kobiet. 

 

Gabinet ginekologiczny może zacząć działać już we wrześniu br. Najprawdopodobniej będzie uruchomiony w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Jak poinformowała nas Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta, szczegółowy program mamy poznać za około dwa miesiące; jest obecnie opracowywany przez kierownictwo Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.  

  

Lekarze z Poznania z "deklaracją sumienia"

 

W ubiegłym roku oddolny i niezależny ruch społeczny pod nazwą Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował listę lekarzy z całej Polski, którzy podpisali tzw. deklarację wiary. To polski dokument opisujący wartości i zasady bioetyki katolickiej deklarowane przez sygnatariuszy. Zawarta w nim klauzula sumienia ma stanowić o tym, że dany lekarz wyżej niż prawo ludzkie stawia prawo boskie. Lekarze, którzy podpisali deklarację odmawiają m.in. wypisywania recept na "tabletki po". 

 

Na opublikowanej liście można znaleźć m.in. nazwiska ginekologów z Poznania. 

 

polsatnews.pl

mic/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie