Bielan: prezes PiS nie jest zawiedziony premierem Morawieckim

Polska

- Nie ma zawodu. Ja rozmawiałem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim w poniedziałek, mogę powiedzieć, że nie ma żadnego zawodu ze strony prezesa Kaczyńskiego, to są jakieś kompletne wymysły - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, pytany przez Beatę Lubecką, czy na Nowogrodzkiej "jest pewien zawód" sprawowaniem urzędu premiera przez Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem Bielana premier "poprawił relacje z UE". - One są bardziej pragmatyczne, jest mniejszy poziom emocji - ocenił wicemarszałek Senatu. - Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy widzieć efekty - dodał. Poprawa relacji z UE będzie - zdaniem Bielana - polegać "na usunięciu bardzo wielu punktów spornych".

 

- Pan premier Morawiecki jest erudytą. Nie widzę niczego złego, żeby w dłuższych wystąpieniach wplatał wątki historyczne, odniesienia do literatury. Myślę, że to świadczy dobrze o nim jako o osobie inteligentnej - powiedział wicemarszałek.

 

"Musi rozwiązywać problemy, które rzeczywistość przed nim stawia"


Zaprzeczył, by nastąpiło pogorszenie relacji Polski z USA. - Jest pewna dyskusja, pewna różnica zdań, jeśli chodzi o ustawę o IPN, tego nie ukrywamy. Natomiast to nie są decyzje, to nie była wola pana premiera. Pan premier musi rozwiązywać problemy, które rzeczywistość przed nim stawia, i myślę, że robi to dość sprawnie - podkreślił Bielan.

 

Pytany o ocenę pierwszych stu dni premiera Morawieckiego, senator ocenił, że wystawiłby mu "5-". - Jeżeli pan premier będzie bardziej zdyscyplinowany i będzie bardziej się skupiał na prezentowaniu naszych sukcesów gospodarczych, to w komunikacji ze społeczeństwem, która też jest ważnym elementem pracy polityka, będzie jeszcze lepiej - oświadczył wicemarszałek Senatu.

 

"Minister mówił otwarcie o kryzysie, który cała Unia przeżywa"


Mówiąc o środowym expose w Sejmie szefa MSZ Jacka Czaputowicza nt. zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 r. Bielan ocenił, że zostały w nim "poruszone najważniejsze wątki, jeśli chodzi o nasze relacje dotyczące głównych kwestii polityki zagranicznej, polityki bezpieczeństwa, sojuszu NATO, relacji ze Stanami Zjednoczonymi, członkostwa w Unii Europejskiej, relacji z głównymi aktorami wewnątrz Unii".

 

- Minister mówił otwarcie o kryzysie, który cała Unia przeżywa - dodał Bielan. Za objawy kryzysu zaufania do instytucji unijnych uznał Brexit i wysoki wynik wyborczy, jaki we Włoszech uzyskali przeciwnicy pozostania w strefie euro.

 

Bielan zgodził się z tezą Czaputowicza o silnej pozycji Polski w UE, argumentując, że świadczy o tym udział w przygotowaniach do kolejnych szczytów.

 

Zauważył, że Polskę odwiedziła "najpotężniejsza polityk w UE - kanclerz Niemiec". Zdaniem Bielana świadczy to o znaczeniu relacji z Polską dla tego kraju. Zapewnił, że relacje są bardzo dobre mimo różnic w podejściu do projektu Nord Stream 2.


"Polska jest częścią Unii Europejskiej"

 

Nawiązując do kwestii Trójkąta Weimarskiego Bielan wyraził opinię, że "nie trzeba reaktywować tego Trójkąta, bo on nigdy nie zginął". - Mieliśmy pewną przerwę ze względu na kalendarze wyborczy we Francji (...), ostatnie pół roku czekaliśmy na uformowanie się rządu w Niemczech - dodał.

 

Według Bielana niezaproszenie Polski na szczyt strefy euro "nie powinno być niespodzianką", ponieważ decyzja została podjęta w grudniu i dotyczy wszystkich państw poza strefą euro.

 

- Polska jest częścią Unii Europejskiej - oświadczył Bielan, nawiązując do sugestii opozycji o groźbie wyjścia Polski z UE.

 

- Nasze środowisko polityczne wspierało wejście do Unii, aktywnie agitowaliśmy za głosowaniem "za" w referendum akcesyjnym - przypomniał wicemarszałek. Ocenił, że w niektórych kwestiach, jak np. dyrektywa o pracownikach delegowanych, "to my jesteśmy bardziej proeuropejscy" niż np. Francja.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie