Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już po fazie testów. "Obiecujące wyniki"

Technologie
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już po fazie testów. "Obiecujące wyniki"
pixabay/sferrario1968
Zdjęcie ilustracyjne

"Dzienna pigułka antykoncepcyjna wydaje się być bezpieczna nawet po miesiącu ciągłego stosowania - twierdzą amerykańscy naukowcy. Pigułka o nazwie chemicznej DMAU jest podobna do tej stosowanej przez kobiety. Według naukowców nie obciąża wątroby ani nerek, a wpływ na wagę i cholesterol jest "ledwo zauważalny".

- DMAU to krok na przód w produkcji męskich jednodniowych pigułek - powiedziała dr Stephanie Page, prof. medycyny na Uniwersytycie w Waszyngtonie. Rezultaty badań zostały zaprezentowane w niedzielę na konferencji naukowej w Chicago, a opis badania opublikowany na stronie Endocrine Society.

 

Pigułka zawiera w sobie kombinacje hormonów - androgen, testosteron i progesteron. Dzięki jej codziennemu zażywaniu pigułka znacznie zmniejsza ilość produkowanego nasienia, na tyle, że nie istnieje możliwość zapłodnienia.

 

Różne dawki

 

W badaniu udział wzięło 100 mężczyzn w wieku od 18 do 50 lat. Część z nich otrzymała pigułkę, a część placebo. Pigułki stosowano w trzech różnych dawkach - 100, 200 i 400 mg.

 

U mężczyzn, którzy stosowali najwyższą dawkę środku odnotowano znacznie zmniejszenie poziomu testoteronu. Natomiast u osób stosujących mniejszą dawkę testosteron obniżał się stopniowo, uzyskując zamierzony efekt.

 

Wszyscy przyjmujący pigułkę DAMU przytyli, a poziom ich "dobrego cholesterolu" zmniejszył się. Jednak naukowcy przekonują, że zmiany były nieznaczne. - Aktualnie trwają badania sprawdzające, czy pigułka zatrzymuje produkcję nasienia na dłuższy czas - zaznaczyła dr Page.

 

Endocrine Society, polsatnews.pl

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie