Jaki: na pewno będę głosował za projektem "Zatrzymaj aborcję"

Polska
Jaki: na pewno będę głosował za projektem "Zatrzymaj aborcję"
Polsat News

Na pewno będę głosował za obywatelskim projektem "Zatrzymaj aborcję"; ten projekt dotyczy tylko aborcji eugenicznej, 40 proc. z nich to są aborcje dzieci z zespołem Downa - powiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Jaki był pytany przez dziennikarzy, czy popiera obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

 

"To warto podkreślić"

 

- Ja na pewno będę głosował za tym projektem, to jest moje indywidualne zdanie, a nie rządu, to warto podkreślić" - oświadczył Jaki. "To jest projekt, który dotyczy tylko i wyłącznie aborcji eugenicznej. Jeżeli ktoś chce się na ten temat wypowiadać, to dobrze, żeby zobaczył, jakie są fakty w tym zakresie - dodał wiceminister.

 

Według niego ostatnie oficjalne dane z Ministerstwa Zdrowia pokazują, że ok. 40 proc. aborcji eugenicznych w Polsce to są aborcje dzieci z zespołem Downa. - Czyli dzieci, które normalnie mogą żyć i coraz lepiej mogą żyć. Dodatkowo to są osoby, które w wieku dorosłym są cenione przez pracodawców za sumienność, pracowitość. Dlatego wykluczanie ich, odbieranie im prawa do życia tylko dlatego, że są niepełnosprawne, uważam, że jest wielkim skandalem - powiedział Jaki.

 

16 posłów za

 

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek projekt "Zatrzymaj aborcję". Za pozytywnym zaopiniowaniem projektu dla komisji polityki społecznej i rodziny głosowało 16 posłów, 9 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Pod koniec października 2017 r. ponad 100 posłów z kilku środowisk politycznych: PiS, klubu Kukiz'15, koła Wolni i Solidarni oraz posłowie niezrzeszeni, złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie wady płodu. Jak zapowiedziała w listopadzie 2017 r. prezes TK Julia Przyłębska, wniosek ten zostanie rozpoznany w pełnym składzie Trybunału Konstytucyjnego.

 

Dotychczas w trzech sytuacjach

 

Obecnie obowiązująca ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z 1993 r. zezwala na dokonanie aborcji w trzech sytuacjach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

 

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie