Na polu znaleziono skrytkę pełną złotych monet. Mają ponad 2 tys. lat

Świat
Na polu znaleziono skrytkę pełną złotych monet. Mają ponad 2 tys. lat
Facebook/Eden Valley Museum

Monety znaleziono na terenie hrabstwa Kent w południowo-wschodniej Anglii przy użyciu wykrywacza metali. Odkrycie uznano za jedno z najbardziej ekscytujących na Wyspach Brytyjskich od ponad 20 lat. Przypuszcza się, że monety pochodzą z okolic 50 lub 60 roku p.n.e., czyli z czasów nieudanych prób inwazji na Brytanię dokonanych przez Juliusza Cezara.

W październiku 2016 roku na polu uprawnym w pobliżu miejscowości Chiddingstone odkryto kilkanaście, w tym 10 całych, bardzo dobrze zachowanych złotych monet z epoki żelaza. Leżący w ziemi od ponad 2 tys. lat skarb przewieziono do Muzeum Brytyjskiego, gdzie jest bezpiecznie przechowywany, a informacje o nim upubliczniono dopiero teraz.

 

Monety dołączą do ekspozycji Muzeum Eden Valley w Edenbridge. Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 7 kwietnia. Cztery dni później kolekcja będzie otwarta dla gości muzeum.

 

 

"Znalezienie takiego skarbu zdarza się niezwykle rzadko"

 

Archeolog z Eden Valley, Claire Donithorn powiedziała, że dokładna lokalizacja odnalezienia monet jest utrzymywana w tajemnicy. J

 

Jak dodała, że ​​muzeum wystosowało apel do mieszkańców, aby zebrać część z 13 tys. funtów potrzebnych do uratowania znalezisk i zakupieniu specjalnych witryn, a wpływy ze sprzedaży zostaną podzielone pomiędzy znalazcę i właściciela gruntu. Na razie - głównie dzięki dotacjom - zebrano 11 tys. funtów.

 

- Znalezienie skarbu tej wielkości zdarza się niezwykle rzadko - powiedziała Donithorn.

 

Podarunki na opłacenie lub przekupienie najemników


Przypuszcza się, że monety pochodzą z okolic 50 lub 60 rok p.n.e. i prawdopodobnie zostały wykorzystane jako podarunki na opłacenie lub przekupienie najemników walczących z Galami przeciwko Juliuszowi Cezarowi.

 

Złote monety prawdopodobnie zostały wyprodukowane w okolicach Amiens w północnej Francji.

 

kentlive.news

zdr/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie