"Światowej sławy" eksperci prokuratury ws. Smoleńska. Mają pomóc zbadać przyczyny katastrofy

Polska
"Światowej sławy" eksperci prokuratury ws. Smoleńska. Mają pomóc zbadać przyczyny katastrofy
Polsat News

"Prokuratura Krajowa podjęła rozmowy ze światowej sławy ekspertami od badania wypadków lotniczych w sprawie przyszłej współpracy przy wyjaśnianiu tragedii smoleńskiej. Celem współpracy ma być wydanie ekspertyzy na temat okoliczności i przyczyn katastrofy rządowego samolotu Tu-154M nr 101 w Smoleńsku w dniu 10.04.2010 r." - podała Prokuratura Krajowa w komunikacie.

Jak poinformowała prokuratura, "kilkunastu specjalistów, głównie ze Stanów Zjednoczonych, spędziło w Warszawie ostatni tydzień na zaproszenie Zastępcy Prokuratora Generalnego Marka Pasionka".


"W toku konsultacji eksperci zostali zapoznani z dotychczasowym przebiegiem śledztwa, a także przedstawili własne metody badawcze i najnowsze osiągnięcia naukowe w wyjaśnianiu katastrof lotniczych"- podkreślono w komunikacie.


"Pracowali dla Pentagonu i FBI"


Eksperci, którzy odwiedzili Warszawę, wcześniej uczestniczyli w badaniu m.in. katastrofy malezyjskiego Boeinga nad Ukrainą w 2014 roku, niemieckiego Airbusa we francuskich Alpach w 2015 roku, czy wodowania amerykańskiego Airbusa na rzece Hudson w Nowym Jorku w 2009 roku.


Jak zaznaczyła prokuratura, "eksperci specjalizują się m.in. w mechanice i inżynierii lotniczej, aerodynamice oraz projektowaniu i pilotowaniu samolotów. Pracowali dla największych światowych instytutów badawczych, amerykańskiego Pentagonu i FBI, laboratoriów kryminalistycznych i amerykańskiej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu".


"Ma gwarantować pełną niezależność i fachowość"


"Zaangażowanie zagranicznych specjalistów o niekwestionowanym autorytecie ma gwarantować pełną niezależność i fachowość postępowania w sprawie katastrofy smoleńskiej, prowadzonego przez Zespół Śledczy nr 1 Prokuratury Krajowej" - podano w komunikacie.


Prokuratura poinformowała, że rozmowy mają na celu wyłonienie zespołu biegłych i ustalenie zakresu przyszłych prac badawczych.

 

"Oględziny wraku bardziej przydatne niż wyjazd na miejsce katastrofy"

 

W grupie ekspertów ma być m.in. matematyk prof. Goong Chen.

 

Chen, pytany w sobotę w "Jedynce" Polskiego Radia, czy aby ustalić przyczyny katastrofy smoleńskiej, zespół ekspertów będzie musiał udać się na miejsce zdarzenia, wyjaśnił, że "po części bogaty materiał, który zgromadziła prokuratura, wystarczy" do rozpoczęcia ich pracy.

 

Dodał, że "aby dokonać pełnej i ostatecznej analizy dla prokuratury i dla Polaków", eksperci chcieliby dokonać oględzin wraku i miejsca zdarzenia.

 

 

Według Goonga Chena, "oględziny wraku byłyby bardziej przydatne niż wyjazd na miejsce katastrofy smoleńskiej". - Skoro teren nie wygląda już tak samo, informacje zdobyte podczas wyjazdu byłyby znacznie mniej przydatne niż oględziny wraku samolotu i analiza szczątków i ich ułożenia - to ostatnie uważam za kluczowe w badaniu katastrofy - tłumaczył.

  

polsatnews.pl

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze