Prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej oskarżony o molestowanie seksualne

Świat
Prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej oskarżony o molestowanie seksualne
The Academy/Facebook.com

Seksskandal w Hollywood dosięgnął najsłynniejszej organizacji promującej filmy w Stanach Zjednoczonych. Prezes Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej John Bailey został oskarżony o molestowanie seksualne, a instytucja wszczęła wewnętrzne śledztwo w jego sprawie. Do czasu powstania raportu Akademia nie ujawnia żadnych szczegółów dotyczących zgłoszeń, które otrzymała.

W środę do organizacji wpłynęły trzy zgłoszenia, w których padły oskarżenia o molestowanie pod adresem Baileya. Natychmiast po ich otrzymaniu komitet administracyjny Akademii rozpoczął postępowanie, które ma sprawdzić, czy zarzuty są słuszne. Nie ujawniono żadnych szczegółów na temat ich treści.

 

John Bailey jest prezesem instytucji od sierpnia ubiegłego roku.

 

Jak zauważa "Variety", to właśnie za jego kadencji Akademia zmieniła zasady postępowania wobec jej członków oskarżonych o nadużycia seksualne. W grudniu instytucja opracowała kodeks, który umożliwia wykluczenie z niej osób, wobec których zarzuty okażą się uzasadnione.

 

Afera Weinsteina

 

Decyzję w tej sprawie podejmuje zarząd, w którym obecnie zasiada sam Bailey oraz jego żona. 

 

Jeszcze przed opracowaniem kodeksu z Akademii wykluczono producenta filmowego Harveya Weinsteina po tym, jak 29 kobiet na łamach "The New York Times" oskarżyło go o molestowanie seksualne. W imieniu setek kobiet, które zabrały głos w tej sprawie, kancelaria Hagens Berman złożyła dwa pozwy zbiorowe przeciwko producentowi. 

 

Jeśli John Bailey będzie musiał ustąpić ze stanowiska, zastąpi go wiceprezes Lois Burwell, laureatka Oscara za najlepszą charakteryzację w filmie "Braveheart".

 

Kolejne wybory na prezesa Akademii są planowane na lipiec.

 

"Variety", polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie